کد مطلب : 18889
آلمان: روسیه از ستون های مهم چندجانبه گرایی است
دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۵
«هایکو ماس» وزیر امورخارجه آلمان روز یکشنبه و در بحبوحه تنش های دیپلماتیک در روابط با روسیه و جنجال اخراج دیپلمات ها، بر اهمیت مسکو به عنوان ستون مهم چندجانبه گرایی تاکید کرد و خواستار گفت وگو و 'بازسازی تدریجی و آرام اعتماد از دست رفته' در روابط با این کشور شد.
به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه آلمان در گفت وگو با روزنامه 'بیلد ام سونتاگ' با بیان اینکه ' در سال های گذشته اعتماد زیادی در روابط با روسیه به علت رفتارهای این کشور از دست رفته است' افزود: ما در عین حال به روسیه به عنوان یک شریک برای حل مناقشه های منطقه ای و همچنین برای موضوع خلع سلاح و به عنوان یکی از ستون های مهم چندجانبه گرایی، نیاز داریم'.
وی افزود: از این رو از گفت وگو با این کشور استقبال می کنیم و تلاش داریم تا در صورت آمادگی روسیه، اندک اندک اعتماد از دست رفته را بازسازی کنیم. وزیر امور خارجه آلمان در عین حال بار دیگر از تصمیم کشورش برای اخراج چهار دیپلمات روسیه به نشانه وحدت و همبستگی با انگلیس دفاع کرد.
ماه پیش از این نیز روز جمعه و در پی اقدام متقابل روسیه و اعلام اخراج چهار دیپلمات آلمانی گفت: از گفت وگو استقبال می کنیم و برای آینده ای سازنده در روابط دو کشور کار خواهیم کرد.
آلمان هفته گذشته در اعلام همبستگی با انگلستان اعلام کرد که چهار دیپلمات روسیه را اخراج می کند که این اقدام دولت آلمان با انتقادهایی از سوی سیاستمداران جناح ها و احزاب مختلف سیاسی در این کشور رو به رو شده است و اعضای حزب سوسیال دمکرات شریک دولت ائتلافی نیز تاکید کرده اند که دولت آلمان متشکل از این حزب و همچنین حزب دمکرات مسیحی آنگلا مرکل، باید از آغاز جنگ سرد جدیدی در روابط با روسیه جلوگیری کنند.
آلمان برای حدود یک سوم گاز مصرفی خود به روسیه وابسته است و همچنین تا پیش از تحریم های غرب علیه روسیه در ارتباط با موضوع اوکراین ، آلمان سالانه حدود 38 میلیارد یورو کالا به روسیه صادر می کرد.
این در حالی است که اتریش رئیس دوره ای آینده اتحادیه اروپا و چندین کشور عضو این اتحادیه از جمله یونان، لوکزامبورگ، اسلواکی، مالت و قبرس از اخراج دیپلمات های روسیه خودداری و پیشنهاد میانجیگری میان روسیه و کشورهای غربی را داده و سخنگوی ریاست جمهوری روسیه از پیشنهاد میانجیگری اتریش استقبال کرده است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵