کد مطلب : 21335
احتمال انتصاب یلدریم به معاونت ریاست جمهوری ترکیه
سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۵
احتمال انتصاب یلدریم به معاونت ریاست جمهوری ترکیه
رئیس سابق مجلس ملی ترکیه ممکن است به عنوان معاون رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه منصوب شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، رسانه های ترکیه از احتمال انتصاب بنعلی یلدریم رئیس سابق پارلمان این کشور به عنوان معاون رئیس جمهور خبر دادند.
بر اساس شایعات انتصاب بنعلی یلدریم پس از سفر رجب طیب اردوغان به بوسنی و هرزگوین انجام خواهد شد.
صبح امروز رئیس جمهور ترکیه برای دیدار با مقامات بوسنی و هرزگوین به این کشور سفر کرد. اردوغان پیش از عزیمت به بوسنی و در نشست خبری درباره روند تحویل سامانه اس 400 گفت: "روند تحویل آن در حال آماده سازی است. اعلام تاریخ دقیق کمی دشوار است اما کارهای بارگیری آن دنبال می‌شود. برنامه‌های جا نمایی آن و اینکه در کدام شهرها مستقر باشد توسط ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه دنبال می‌شود."
بنعلی یلدیریم متولد 20 دسامبر 1955 سیاستمدار و نخست‌وزیر سابق ترکیه است؛ که پیش از این به عنوان وزیر ارتباطات، حمل و نقل و دریانوردی ترکیه فعالیت می‌کرد. در مه 2016 کنگره اضطراری حزب عدالت و توسعه او را به عنوان نامزد جایگزینی احمد داووداوغلو، رهبر سابق این حزب و نخست وزیر ترکیه تعیین نمود. پس از تغییر سیستم حکومتی ترکیه از نخست وزیری به ریاست جمهوری، یلدریم به عنوان رئیس پارلمان ترکیه انتخاب شد و تا 19 فوریه 2019 در این پست مشغول به کار بود. در این تاریخ یلدریم برای شرکت در انتخابات شهرداری استانبول از ریاست پارلمان ترکیه استعفا داد. در انتخابات بحث برانگیز شهرداری استانبول نیز اکرم اما اوغلو نامزد حزب جمهوری خلق توانست بر بنعلی یلدریم پیروز شده و شهردار جدید استانبول شود. در انتخاباتی که روز 31 مارس برگزار شد،‌ اکرم امام‌اوغلو، با اختلافی اندک بر بنعلی یلدریم نامزد حزب حاکم یعنی حزب عدالت و توسعه در استانبول پیروز شد. نتیجه این انتخابات با درخواست حزب حاکم لغو شد. در انتخابات مجدد شهرداری استانبول امام اوغلو کاندیدای مخالفان دولت بار دیگر موفق شد در انتخابات پیروز شود. اکرم امام اوغلو 54 درصد آرا را از آن خود کرد و بنعلی یلدریم توانست 45 درصد آرا به دست آورد.
 
 
Share/Save/Bookmark