کد مطلب : 20868
کمبود دلار و رونق معاملات بازار سیاه در تاجیکستان
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۸
کمبود دلار و رونق معاملات بازار سیاه در تاجیکستان
کمبود دلار در بانکها و مراکزمجاز معاملات ارزی درتاجیکستان که از ابتدای سال جاری آغاز شده است، موجب رونق بازارسیاه خرید و فروش ارز در این کشور می شود.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری آسیا پلوس، در اکثر بانکهای تجاری تاجیکستان گفته می شود که  دلار برای فروش در اختیار ندارند و تنها در بانک تجاری قزاقستان در شهر دوشنبه می توان مقادیر محدودی دلار تهیه  کرد و دیگر بانک های تجاری تنها به خرید ارز مشغول هستند.
مقامات بانک ملی تاجیکستان درآغاز سال 2019  گفته  بودند که کمبود  دلار امری موقتی است و به زودی این شرایط  تغییر خواهد کرد. اما با گذشت 72 روز از آغاز سال 2019  اوضاع در بازار معاملات ارزی در تاجیکستان نه تنها  بهبود نیافته بلکه بدتر نیز شده است.
مدیریت بانک تجاری قزاقستان  در شهر دوشنبه تنها 200 دلار برای هر مشتری طی یک هفته واگذار می کند و دیگر بانکهای تجاری تاجیکستان مدعی هستند که چون کارگران مهاجر تاجیک از روسیه درامد خود را به روبل ارسال می کنند، امکان تهیه  دلار وجود ندارد. از این رو کمبود  دلار موجب رونق بازارسیاه و عرضه هر دلار به قیمت 9 سامانی و80 درم شده، در حالی که در بانکهای تجاری ارزش هر دلار 9 سامانی و45 درم مقرر شده است.
اما صالح حمید اف اقتصاددان تاجیک معتقد است که دلیل اصلی کمبود  دلار در تاجیکستان منفی بودن تراز تجارت خارجی این کشور است که امکان ورود ارز به این جمهوری را نمی دهد. براساس آمار سال 2018 تراز تجارت خارجی تاجیکستان 3 میلیارد  دلار به نفع واردات بوده است که زمینه ورود ارز به این کشور را از بین می برد. از این رو به دلیل نامتوازن بودن صادرات و واردات کالا در تاجیکستان که واردات بیشتراست، از خارج کشور ارز کمتری وارد می شود که این امر موجب آشفتگی در بازار معاملات ارزی این کشور می شود. به دلیل این نوسانات، کارگران مهاجر تاجیکستانی در روسیه نیز مجبورمی شوند ازخرید  دلارخودداری و درآمد خود را به روبل به تاجیکستان ارسال کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵