کد مطلب : 16881
نمایشگاه عکس هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در فرهنگستان هنر افتتاح شد
پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۶
نمایشگاه عکس هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در فرهنگستان هنر افتتاح شد
به گزارش هنر آنلاین  به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، نمایشگاه عکس هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در تهران صبح سه شنبه 13 تیرماه 1396 با حضور محمدعلی معلم‌دامغانی رئیس فرهنگستان هنر، علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد، ابوالفضل قارایُف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوی آذربایجان و بنیاد حسین‌اُف سفیر جمهوری آذربایجان در ایران  افتتاح شد.
پیش از مراسم افتتاحیه ملاقاتی میان رئیس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران ، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفیر جمهوری آذربایجان در ایران و هیئت همراه در تالار آیینه این مؤسسه صورت گرفت.
در این دیدار رئیس فرهنگستان هنر با اشاره به اشتراکات دیرینه‌ای که میان دو کشور وجود دارد، برگزاری هفته فرهنگی در ایران را سرآغازی برای گسترش هرچه بیشتر روابط فرهنگی و هنری دانست و گفت: ما امیدواریم که برگزاری نمایشگاه عکس و هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران سرآغازی برای گسترش روابط بیشتر میان فرهنگستان هنر ایران و فرهنگستان جمهوری آذربایجان باشد.
او به دانسته‌های فرهنگی و هنری که از کشور آذربایجان در ایران وجود دارد، اشاره کرد و افزود: دانش ما از گذشته‌های دور نسبت به موسیقی فراگیر و زنده آذربایجان بسیار زیاد است، اما نسبت به اخباری که از هنرهای معاصر آن کشور وجود دارد، مانند نقاشی، شعر و هنرهای تجسمی و ... تقریباً بی‌اطلاع هستیم و امیدواریم با گسترش این روابط بتوانیم اطلاعات بیشتری از هنرهای آذربایجان داشته باشیم.
علی معلم درباره فعالیت‌های فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: این فرهنگستان یکی از اصلی‌ترین نهادهای کشور محسوب می‌شود که فعالیت‌های پژوهشی بنیادین فرهنگی و هنری در زمینه هنرهایی چون نقاشی، موسیقی، نمایشی، شعر، سینما و ادبیات دارد و امیدواریم بتوانیم در همه این زمینه‌ها فعالیت‌های بیشتری داشته باشیم.
سپس ابوالفضل قارایُف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوی آذربایجان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این هفته فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در گذشته معماران توانایی از کشور ایران به کشور ما دعوت می‌شدند که بناهای تاریخی که به آن رجوع می‌کنیم حاصل ذوق و قریحه و خلاقیت منحصر به فرد آنهاست.
او به جشنواره‌هایی که در کشور جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود، اشاره کرد و افزود: در بسیاری از جشنواره‌هایی که در کشور آذربایجان برگزار می‌شود، جمهوری اسلامی ایران نیز شرکت دارد و مردم من با هنرهای ایرانی آشنا می‌شوند و امیدواریم با برگزاری این هفته فرهنگی خصوصاً نمایشگاه عکسی که امروز افتتاح می‌شود، بتوانیم بر گسترش این روابط بیافزاییم و مردم ایران با کشور من بیشتر آشنا شوند.
پس از این دیدار، نمایشگاه عکس هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان که شامل 250 عکس که نمایشی از دورنمای تاریخ، فرهنگ، اقلیم و زندگی را در این سرزمین کهن است، گشایش یافت. موضوع تمامی این تصاویر، جاذبه‌های گردشگری و جلوه‌هایی از حیات فرهنگی، تمدنی، طبیعت و زندگی مردم و نمایی از سنت‌های بومی است که با هدف آشنایی مخاطبان ایرانی با فضای زیست مردم این کشور همسایه و دارای مشترکات و پیوندهای عمیق تاریخی، فرهنگی و زبانی به نمایش گذاشته شد.
این نمایشگاه عکس تا 17 تیرماه در نگارخانه خیال صبا به نشانی ورودی غربی: خیابان ولی عصر(عج)، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، شماره 125 یا ورودی شرقی: خیابان ولی عصر(عج)، نرسیده به خیابان طالقانی، شماره پذیرای تمامی علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان خواهد بود.

 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵