کد مطلب : 23856
در نخستین گفتگوی تلفنی خود با «جو بایدن»؛
پوتین: بهبود روابط روسیه- آمریکا به نفع هر دو طرف است
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
پوتین: بهبود روابط روسیه- آمریکا به نفع هر دو طرف است
رئیس جمهور روسیه در نخستین گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود عادی سازی روابط میان مسکو- واشنگتن را به نفع هر دو کشور و همچنین کل جهان دانست.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه شامگاه سه شنبه به وقت محلی برای نخستین بار با «جو بایدن» رئیس جمهور جدید ایالات متحده بطور تلفنی گفتگو کرد.
در این گفتگوی تلفنی، پوتین خطاب به بایدن گفت که عادی سازی روابط میان واشنگتن و مسکو به نفعِ هر دو کشور است.
رئیس جمهور روسیه در ادامه افزود که «به دلیل نقش اثرگذار این دو قدرت [روسیه و آمریکا] بر امنیت و ثبات جهانی، بهبود گفتگوها میان آنها به نفع کل جهان نیز خواهد بود».
گفتنی است، به رغم اعلام آمادگی دولت جدید ایالات متحده برای همکاری با مسکو در جهت تمدید آخرین «پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای» (استارت نو) میان دو کشور، شواهد حاکی از آن است که دولت جو بایدن عملاً برنامه‌ای مشخص برای بهبود روابط تیره خود با مقامات کرملین در دست ندارد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی اعلام کرد که بایدن در این گفتگوی تلفنی ضمن تأکید بر نگرانی واشنگتن نسبت به دستگیری «آلکسی ناوالنی» رهبر مخالفان دولت روسیه، به دخالت ادعایی مسکو در عملیات جاسوسی سایبری گسترده و همچنین تعیین جایزه برای کشتن نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان اشاره کرد.
با این حال، رؤسای جمهور دو کشور در فضایی مثبت موافقت کردند که به فوریت برای تمدید پیمان استارت نو- آخرین پیمان کنترل تسلیحاتی برجای مانده میان روسیه و ایالات متحده که در ماه میلادی آینده به پایان می‌رسد- فعالیت کنند.
به نظر می‌رسد که بایدن در حال فاصله گرفتن از لفاظی‌های به ظاهر دوستانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا نسبت به پوتین است. با این حال، این رئیس جمهور جدید همچنان خواهان حفظ فضایی برای تعامل دیپلماتیک است.
بایدن در این گفتگوی تلفنی به همتای روس خود گفت که دولت وی در حال ارزیابی حمله سایبری به سیستم‌های شرکت «سولار ویندز» و گزارش‌هایی است که مدعی هستند روسیه به طالبان برای کشتن نظامیان آمریکا در افغانستان پیشنهاد جایزه داده است.
رئیس جمهور جدید ایالات متحده همچنین گفت که این کشور خواهان دفاع از خود است و به همین منظور، دست به اقدام خواهد زد که این شامل وضع تحریم‌های بیشتر خواهد شد.
کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که سران دو کشور در مورد سایر «موضوعات حساس در دستور کار دوجانبه و بین المللی» گفتگو کردند. کاخ کرملین این گفتگو را «بی پرده و مؤثر» خواند و در یک بیانیه اعلام کرد که پوتین تصدی پست ریاست جمهوری ایالات متحده را به بایدن تبریک گفت.
به گفته مقامات کاخ سفید، دیگر موضوعات مورد بحث میان پوتین و بایدن، شیوع بیماری کرونا، توافق هسته‌ای ایران، اوکراین و موضوعات مرتبط با تجارت و اقتصاد بود.
 
Share/Save/Bookmark