کد مطلب : 22037
اردوغان و پوتین اوضاع سوریه را تلفنی بررسی کردند
يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴
اردوغان و پوتین اوضاع سوریه را تلفنی بررسی کردند
روسای جمهوری ترکیه و روسیه در تماسی تلفنی اوضاع و تحولات سوریه را بررسی کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، طبق بیانیه ریاست‌جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری ترکیه و روسیه ضمن بررسی آخرین رویدادهای سوریه بر تعهد خود نسبت به یادداشت تفاهم حاصل شده در سوچی طی ماه گذشته میلادی تاکید کردند.
روسای جمهوری ترکیه و روسیه همچنین به بررسی اقدامات لازم برای گسترش روابط دوجانبه و افزایش حجم تبادل تجاری دو کشور پرداختند.
اما کاخ ریاست‌جمهوری روسیه نیز بیانیه‌ای را درباره محتوای مکالمه تلفنی بین پوتین و اردوغان منتشر کرد و افزود: دو طرف در وهله اول به وضعیت شمال شرق سوریه توجه ویژه داشتند.
طبق بیانیه دفتر اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری روسیه در پی این تماس تلفنی، پوتین و اردوغان جزئیات جوانب اصلی روابط دو کشور را بررسی کردند که شاهد تحولات تدریجی مثبت در زمینه همکاری دو جانبه و چند وجهی به خصوص در روند اجرای طرح‌های استراتژیک در بخش انرژی و نظامی فنی است.
این دو درباره اوضاع سوریه نیز بر اهمیت تداوم گام‌های مشترک هماهنگ با هدف برقراری ثبات در شمال شرق سوریه با تعهد جدی در خصوص اصول حفظ تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت آن تاکید کردند.
این در راستای اجرای یادداشت تفاهمی است که روسیه و ترکیه در پایان نشست اردوغان و پوتین در ۲۲ اکتبر در شهر سوچی روسیه منعقد کردند.
پوتین و اردوغان در ادامه درباره وضعیت ادلب و منطقه کاهش تنش آن نقطه تبادل نظر و بر لزوم ادامه تلاش‌های مشترک برای اجرای توافقات روسیه و ترکیه که در سال ۲۰۱۸ به آن دست یافتند، تاکید کردند.
روسای جمهوری ترکیه و روسیه همچنین نسبت به نتایج جلسه نخست کمیته قانون اساسی سوریه که ۳۰ اکتبر و اول نوامبر در ژنو برگزار شد، ابراز خرسندی کرده و گفتند، سه کشور ضامن فرایند آستانه یعنی روسیه، ترکیه و ایران در آن سهم بسزایی داشتند.
پوتین و اردوغان همچنین تمایل خود را برای یاری به تقویت مذاکرات سیاسی داخلی بین سوری‌ها ابراز کرده و بر دستور کار تماس‌های بعدی بین خود توافق کردند.
دو رئیس‌جمهوری رضایت خود را از فعال سازی خط لوله گاز "سیل ترکیه" در پایان دسامبر آینده ابراز داشتند
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵