کد مطلب : 24017
مسکو: همکاری‌ها با اتحادیه اروپا بر اساس برابری و احترام متقابل خواهد بود
يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۴
مسکو: همکاری‌ها با اتحادیه اروپا بر اساس برابری و احترام متقابل خواهد بود
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با توضیح درباره نتایج مثبت بیش از حد انتظار سفر "سرگئی لاوروف" به کشورهای امارات، عربستان و قطر، شرط ادامه همکاری‌ها با اتحادیه اروپا را برابری و احترام متقابل نامید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سفر "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه این کشور به امارات متحده عربی، عربستان سعودی و قطر در چارچوب سفر کاری به کشورهای منطقه خلیج فارس، بیش از سطح انتظار مثمرثمر و سازنده بود.
زاخارووا در مصاحبه‌ای در باره گفت: «مذاکرات صورت گرفته در جریان این سفر در خصوص مسائل مربوط به روابط دوجانبه و برخوردهای ما نسبت به مسائل و مشکلات بین‌المللی و منطقه‌ای، تنها گفت‌وگوهایی بر اساس پروتکل‌های تعیین شده نبودند، بلکه به معنای واقعی کلمه سازنده و مثمرثمر و مذاکراتی چندجانبه و دارای ابعاد مختلف، درباره طرح‌های آینده و بررسی راه‌های تحقق آنها بودند.»
وی یادآور شد که در جریان این سفر، طرفین طیف وسیعی از مسائل مهم در جهت گیری‌های مختلف، از جمله روند اوضاع در سوریه، توسعه روابط اقتصادی و همکاری‌ها در عرصه مبارزه موثر با شیوع ویروس کرونا را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ به سئوال دیگری اعلام کرد که مواضع مسکو بستگی به اظهارات مقامات اروپایی نداشته و روسیه همواره آماده همکاری با اتحادیه اروپا در تمامی زمینه‌ها بوده، البته این روابط باید بر اساس اصل برابری و احترام متقابل باشد.
زاخارووا در تفسیر اطلاعاتی در برخی رسانه‌های گروهی درباره اظهارات "مارکوس ادرر" سفیر اتحادیه اروپا در مسکو در خصوص لزوم تجدیدنظر در راهکار بروکسل در برخورد با روسیه، گفت: «مواضع ما به اظهارات مقامات اروپایی بستگی ندارد. مواضع ما کاملاً روشن و اگر صادقانه بگویم، کاملاً هم منطقی و قابل درک است. ما خواستار همکاری متقابل با اتحادیه اروپا بر اساس اصل برابری و احترام متقابل هستیم. آیا طرف‌های اروپایی چنین آمادگی را دارند؟ اگر بله، ما همواره برای همکاری در تمامی جهت گیری‌ها – در عرصه انسانی، سیاسی و دفاعی و امنیتی آماده هستیم. این مسئله اصولی بوده و در طول ده‌ها سال گذشته هیچ تغییری نکرده است.»
وی یادآور شد که اتحادیه اروپا باید روی اولویت‌های جهت گیری سیاست خارجی خود و قبل از همه در برخورد با کشورهای متحد خود کار کند.  این دیپلمات روس همچنین اعلام کرد که کشورهای غربی جنگ اطلاعاتی علیه واکسن‌ روسی علیه ویروس کرونا را پایان نداده‌اند.
زاخارووا ادامه داد: «اکنون دیگر واضح است که ماه‌هاست اقدامات  کشورهای غربی علیه واکسن اسپوتنیک-وی روسیه ادامه داشته و این جنگ اطلاعاتی کثیف هنوز پایان نیافته و ادامه دارد.»
به عقیده وی، این تمایل کشورهای غربی، آنهم در شرایطی که همه جهان با مشکلات مربوط به اپیدمی ویروس کرونا درگیر هستند، تنها بر اساس این سیاست که "هر کاری روسیه انجام می‌دهد، مردود است" شکل گرفته است.  
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵