کد مطلب : 13540
رییس مجلس قزاقستان: نقش آفرینی ایران در عرصه بین المللی ارزشمند است
سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹
رییس مجلس قزاقستان در دیدار با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست سران پارلمان های کشورهای اورآسیا گفت:ایران نه تنها یک بازیگر مهم منطقه ای است بلکه از دیدگاه ما نقش آفرینی ارزشمندی در نظام بین المللی دارد.

به گزارش ایرنا، در این دیدار که در مسکو با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه برگزار شد، مقام قزاقستانی از ایران برای شرکت فعال در همایش بین المللی مذهب علیه تروریسم که قرار است در آستانه برگزار شود، دعوت کرد.
در این مذاکرات رییسان مجالس دو کشور همچنین بر لزوم مبارزه کار آمد با پدیده تروریسم در منطقه بویژه علیه داعش تاکید کردند.
لاریجانی و جاکوپوف اهمیت نقش مجالس دو کشور را برای توسعه همکاری ها مهم خواندند و راهکارهای افزایش روابط پارلمانی را بررسی کردند.
دعوت متقابل برای سفر رییسان مجالس دو کشور به تهران و آستانه از دیگر موضوع های این دیدار بود.
در نشست پارلمانی اوراسیا که با پیام های ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گشایش یافتر سران مجالس ۱۹ کشور حضور دارند.
لاریجانی بنا به دعوت «سرگئی ناریشکین» رئیس دومای روسیه در راس یک هیات برای شرکت در این نشست و مذاکره بین رییسان مجالس دو کشور به مسکو سفر کرده است.
بنا به اعلام بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در روسیه، رییس مجلس شورای اسلامی ایران در این سفر افزون بر شرکت اجلاس اورآسیا با رئیسان مجالس دوما و شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) و همچنین سران مجالس چند کشور شرکت کننده در نشست دیدار خواهد کرد و به پرسش های خبرنگاران نیز پاسخ خواهد داد.
اجلاس سران مجالس اوراسیا با حضور کشورهای همچون ایران، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، ویتنام، هند، اندونزی، قزاقستان، قرقیزستان، چین، مغولستان، پاکستان، کره جنوبی، روسیه، تایلند، فلیپین و جمهوری چک برگزار می شود.
از سوی دیگر، مذاکرات دو روزه رییس مجلس شورای اسلامی در مسکو می تواند دستاوردهای بسیاری برای دو کشور داشته باشد که در سه سال گذشته بر ارتقای همکاری های تهران و مسکو در سطح بین المللی تاکید شده است.
همکاری نزدیک تر ایران با کشور عضو اوراسیا همچنین می تواند ضمن ارتقای جایگاه بین المللی جمهوری اسلامی، به ثبات و توسعه کشورهای منطقه کمک کند.
Share/Save/Bookmark