کد مطلب : 18770
در سطح معاونین وزرای خارجه
برگزاری رایزنی‌های سیاسی ترکیه و ترکمنستان در عشق‌آباد
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
برگزاری رایزنی‌های سیاسی ترکیه و ترکمنستان در عشق‌آباد
دور جدید از رایزنی‌های سیاسی بین ترکیه و ترکمنستان در عشق‌آباد در سطح معاونین وزرای خارجه دو کشور برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ترکمنستان، «امید یازدیم» معاون وزیر خارجه ترکیه به منظور انجام دور جدید رایزنی‌های دو کشور به در راس یک هیات عالی رتبه سیاسی کارشناسی به عشق‌آباد سفر کرده و با همتای ترکمنستانی خود دیدار و گفت و گو کرد.
براساس این گزارش در جریان این رایزنی‌ها، طیف وسیعی از مسائل روند فعلی و دورنمای روابط و همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری،انرژی، حمل و نقل و ترانزیت بین‌المللی کالا، فرهنگی و انسانی بین «آنکار» و «عشق‌آباد» را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
توسعه و گسترش تعاملات اقتصادی و تجاری، افزایش حجم مبادلات بازرگانی، همکاری ترکیه و ترکمنستان در حاشیه سازمان‌های منطقه ای و بین‌المللی و نیز برخی مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای مورد علاقه دو طرف از دیگر موضوعات محوری دور جدید رایزنی‌های سیاسی بین ترکیه و ترکمنستان در عشق‌آباد بود.
طرفین همچنین در جریان این رایزنی‌های سیاسی بر گسترش همکاری‌های بین آنکارا و عشق‌آباد در زمینه تشریک مساعی برای مبارزه بین‌المللی با چالش‌های جهان امروز به خصوص تروریسم و افراطگرایی تآکید کردند.
طرفین همچنین توافق کردند که در حاشیه شعار ترکمنستان که سال 2018 میلادی را به عنوان «ترکمنستان – قلب جاده ابریشم» اعلام کرده‌است، برنامه‌های مختلف مربوطه را به صورت مشترک اجرا نمایند.
«امید یازدیم» معاون وزیر خارجه ترکیه پیش از این سمت، سفیر ترکیه در تهران و مسکو نیز فعالیت دیپلماتیک انجام داده‌است.
ترکمنستان و ترکیه دارای اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی هستند و سران و دولتمردان دو کشور همواره براین تآکید دارند که ملت ترکیه و ترکمنستان یک ملت در قالب دو کشور هستند.
ترکیه در مجموع طرح‌هایی به ارزش 32 میلیارد دلار در ترکمنستان اجرا کرده یا در دست اجرا دارد و هم‌‏اکنون بیش از 600 شرکت ترک در قالب 400 طرح در خاک ترکمنستان فعال هستند.
علاوه بر بحث آموزشی، ترکیه تنها کشوری است که حضور پررنگ رسانه‌ای در ترکمنستان دارد به طوریکه هر یک از رسانه‌های معتبر دیداری، شنیداری و مکتوب ترکیه نمایندگی رسمی و فعال در عشق‏‌آباد دارند.
سفیر ترکیه در ترکمنستان چندی پیش اعلام کرد که حجم مبادلات بازرگانی بین ترکیه و ترکمنستان در سال گذشته میلادی بالغ بر 1.7 میلیارد دلار بوده‌‌است.
«مصطفی کاپوجو» تأکید کرد: ترک‏‌ها، ترکمنستان را به عنوان کشور آبا و اجدادی خود تلقی می‏‌کنند و مصمم هستند که در این کشور حضور بیشتری داشته باشند و در رشد و توسعه همه جانبه آن سهیم باشند.
وی اضافه کرد: با توجه به عزم راسخ دولت‌ها و ظرفیت‌های عظیم متقابل، حجم مبادلات بازرگانی بین 2 کشور در آینده نزدیک به 2.5 تا 3 میلیارد دلار خواهد رسید.
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵