کد مطلب : 21361
ترکمنستان میزبان نشست انجمن بین المللی مخابرات
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۶
ترکمنستان میزبان نشست انجمن بین المللی مخابرات
نمایشگاه و کنفرانس بین المللی مخابرات و فناوری های اطلاعات و دورسنجی با عنوان ترکمنتل در روزهای ۱۰ الی ۱۲ اکتبر در عشق آباد برگزار خواهد شد.
 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، وزارت ارتباطات و اتاق بازرگانی و صنایع ترکمنستان اعلام کردند که عشق‌آباد در تاریخ 10 الی 12 اکتبر سال جاری میلادی میزبان یک نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی در حوزه مخابرات و فناوری‌های اطلاعاتی و دورسنجی با عنوان ترکمنتل خواهد بود.
در رویداد سال گذشته ترکمنتل، شرکت‌های مطرحی چون سونی، هوآوی، ایرباس، ایسکراتل، ثالس و روس تلکام شرکت کرده بودند.
انتظار می‌رود که شرکت‌کنندگان محصولات جدید خود در زمینه ارتباطات در بخش‌های مختلف نمایشگاه از جمله مخابرات، فناوری اطلاعات، تله متری و تجهیزات اندازه‌گیری، ارتباطات بی‌سیم، تجهیزات حرفه‌ای برای ضبط صوت و تصویر ارائه دهند. علاوه بر این در این نمایشگاه تجهیزات پخش تلویزیونی و رادیویی، محصولات کابلی، اجزای سازنده و همچنین حمل و نقل، تجهیزات ویژه و اپراتورهای ارائه خدمات ارتباطی مختلف عرضه خواهد شد.
حوزه ارتباطات و مخابرات یکی از بخش‌های نوظهور و پویای در حال توسعه اقتصاد ترکمنستان است. وزارت ارتباطات ترکمنستان با شرکت‌هایی همچون سونی، جی وی سی، زیمنس نوکیا، شل و ویلوکس، تاندبرگ، رود و شوارتز، ان ای سی، اوراسیا ترنس لیمیتد و پریما تلکام همکاری داشته است.
در سال‌های اخیر، کاربران شبکه اینترنت به‌طور قابل‌توجهی گسترش یافته و استانداردهای ارتباطی جدیدی در ترکمنستان معرفی شده است. توسعه یک مدل ملی از سیستم مدیریت اسناد الکترونیک، مرحله جدیدی در مسیر توسعه نوآورانه ارتباطات در ترکمنستان خواهد بود.
گفتنی است که بازار تلفن همراه ترکمنستان از اوایل استقلال این کشور در دهه 90 میلادی با فعالیت شرکت مخابراتی آمریکایی BCTI شکل گرفت که تا سال 2005 میلادی با 79هزار مشترک، تنها شرکت انحصاری خدمات تلفن همراه در ترکمنستان بود. شرکت ام.‌تی.‌اس روسیه در سال 2005 میلادی سهام این شرکت را با پرداخت بیش از 44میلیون دلار خریداری کرد و با وزارت ارتباطات ترکمنستان به‌عنوان شعبه شرکت مذکور آمریکایی قرارداد سه‌جانبه (ام.تی.اس، BCTI و وزارت ارتباطات ترکمنستان) منعقد و فعالیت خود را در این کشور آغاز کرد. دو سال پیش وزارت ارتباطات این کشور تصمیم به راه‌اندازی یک اپراتور جدید تلفن همراه در این کشور تحت عنوان «آی نظر» گرفت. گفتنی است که شرکت دولتی «آلتین عصر» اپراتور تلفن همراه در ترکمنستان است که در مالکیت دولت این کشور قرار دارد. این شرکت از مارک تی‌ام سل، استفاده می‌کند. در اکتبر 2012 آلتین عصر با 3میلیون مشترک بزرگ‌ترین شرکت در این حوزه در ترکمنستان بود و رقیب آن یعنی «ام‌تی‌اس ترکمنستان» شرکت اپراتور تلفن همراه روسیه است، به عنوان دومین شرکت ارائه خدمات تلفن همراه ترکمنستان محسوب می‌شود. جمعیت ترکمنستان بالغ بر 6میلیون نفر است. قسمت عمده از مردم این کشور آسیای مرکزی از خدمات اپراتور تلفن همراه استفاده می‌کنند و از طریق آن از  خدمات اینترنتی نیز بهره‌مند می‌شوند. در ترکمنستان سیستم تلفن، تلفن همراه، مخابرات، پست و اینترنت به‌صورت کامل دولتی بوده و زیر نظر وزارت ارتباطات این کشور فعالیت می‌کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark