کد مطلب : 19995
رهبر حزب وطن ترکيه: نزديکي به آمريکا راه نجات اقتصاد آنکارا نيست
جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۴
خبرگزاري آريا ـ رهبر حزب وطن ترکيه گفت: اقتصاد ترکيه با بحران و معضلات اقتصادي عميقي مواجه است و استراتژي همکاري با آمريکا، راه حل مناسبي براي نجات اقتصادي آنکارا نيست.
به گزارش روز جمعه پارس تودي به نقل از ايرنا؛ «دوغو پرينچک» در گفت و گو با تلويزيون اولوسال به تشريح موضوعات گوناگون ترکيه به ويژه معضلات اقتصادي اين کشور پرداخت و اظهار کرد: دولت اردوغان فاقد استراتژي هاي سياسي و اقتصادي مناسب و موثر در بهبود وضعيت کشور است به طوري که با گذشت زمان شاهد تشديد آشفتگي در بازار کشور و وضعيت رواني جامعه هستيم.
رهبر حزب وطن ترکيه اضافه کرد: دولت با سياست هاي کنوني نمي تواند کشور را اداره کند و به باور من معضلات موجود اجتماعي و اقتصادي به قوت خود باقي بوده و با گذشت زمان تشديد نيز مي شود.
نامزد انتخابات اخير رياست جمهوري ترکيه و رقيب اردوغان، استراتژي ياري گرفتن از واشنگتن براي ترميم معضلات اقتصادي را توهم و نگاهي پوچ توصيف کرد وعنوان کرد: بي گمان هدف آمريکا تقويت اقتصاد ما نيست و حتي بايد بگويم که آنها به هيچ وجه توان و قابليت حل بحران کنوني اقتصاد ما را ندارند چرا که اقتصاد ما با بيماري ساختاري سختي رو به رو شده و تکيه بر توليد ملي و همکاري اقتصادي با کشورهاي آسيا ـ اروپا از جمله آلمان و چين مي تواند به درمان اقتصاد بيمار ترکيه کمک کند.
«دوغو پرينچک» اذعان کرد: رئيس جمهوري ترکيه مکرر از مذاکره و ديدار با مقامات صندوق بين المللي پول سخن به ميان آورده که اين اظهارات نشانگر بازگشت ترکيه به مسير منتهي به غرب به ويژه آمريکا است.
«دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا (10اوت)، تعرفه واردات فولاد و آلومينيوم از ترکيه به آن کشور را دو برابر کرد.
آمريکا همچنين به‌دنبال امتناع ترکيه از آزادي «اندرو برانسون» Andrew Brunson کشيش آمريکايي زنداني در ترکيه، تحريم‌هايي عليه دو وزير کابينه اردوغان وضع کرد.
با تحرکات سياسي آمريکا؛ «ليره»، پول ملي ترکيه در روزهاي اخير حدود چهل درصد ارزش خود را در برابر دلار آمريکا از دست داده است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵