کد مطلب : 19959
تاشکند" و "بیشکک" ؛ مبدا تاجیکان برای سفر به خارج
سه شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۸
تاشکند" و "بیشکک" ؛ مبدا تاجیکان برای سفر به خارج
بررسی ها نشان می دهد، شهروندان تاجیکستان در این اواخر برای پروازهای خارجی، پایتخت های ازبکستان و قرقیزستان را به دلیل ارزان بودن قیمت بلیت هواپیما ترجیح می دهند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از آسیا پلوس، پس از آغاز رفت و آمد آزادانه و بدون روادید شهروندان تاجیکستان به ازبکستان، تاجیک ها به علت گران بودن قیمت بلیت هواپیما در کشور خود با سفر زمینی به تاشکند و بیشکک رفته و از این دو شهر به سایر کشورها پرواز می کنند.
قیمت بلیت برای یک مسافر از فرودگاه دوشنبه به مقصد مسکو از سوی دو شرکت "سامان ایر" و "تاجیک ایر" 266 دلار اعلام شده است درحالیکه از بیشکک پایتخت قرقیزستان می توان با 187 دلار به مسکو پرواز کرد.
از سوی دیگر پرواز برای یک مسافر از فرودگاه تاشکند پایتخت ازبکستان به مسکو در مقایسه با تاجیکستان 45 دلار، به پکن 86 دلار و به دبی 42 دلار ارزانتر تمام می شود.
این مساله موجب افزایش سفر تاجیکان به ازبکستان از راه زمینی و پرواز از فرودگاه تاشکند می شود.
مقامات دو شرکت هواپیمایی سامان ایر و تاجیک ایر در تاجیکستان که در این اواخر مسافران خود را از دست داده اند، علت عمده گرانی قیمت بلیت برای مسافران را بالا بودن قیمت سوخت در این کشور دانسته اند.
زیرا این دو شرکت هر یک تن سوخت هواپیما را به قیمت یک هزار و 465 دلار وارد می کنند که در مقایسه با چهار کشور دیگر آسیای مرکزی، 40 درصد گرانتر تمام می شود.
اما کارشناسان می گویند، تنها راه ارزان کردن هزینه پروازها از دوشنبه به خارج کشور، ایجاد فضای رقابتی با اعطای مجوز پرواز به شرکت های هواپیمایی خارجی است که می تواند روی قیمت بلیت ها تاثیر گذارد.
 
 
Share/Save/Bookmark