کد مطلب : 20939
بازتاب واکنش ایران به تصمیم ترامپ علیه سپاه در رسانه های باکو
چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۲
واکنش هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران به تصمیم اخیر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در باره تروریستی نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازتاب وسیعی در رسانه های نوشتاری، تصویری ، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی جمهوری آذربایجان داشت
به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، خبرگزاری رسمی ' آذرتاج ' در گزارشی پاسخ وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتری خود به تصمیم رییس جمهوری آمریکا را منتشر کرده و نوشت : محمد جواد ظریف اعلام کرد که قرار دادن نام سپاه در فهرست گروههای تروریستی از سوی آمریکا پیامد های جدی برای این کشور خواهد داشت. 
بنا به این گزارش ، وزیر امور خارجه ایران همچنین آمریکا را به ایجاد مانعی برای رساندن کمک های بین المللی بشردوستانه به سیل زدگان ایرانی متهم کرد و گفت که واشنگتن همچنان توافقات بین المللی را نادیده می گیرد . 
این منبع خبری همچنین گزارش داد : جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در اعتراض به تصمیم ترامپ درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با لباسهای نظامی سپاه در جلسه مجلس حاضر شدند . 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کردند که مجلس همواره از سپاه حمایت کرده و در کنار آن خواهد بود . به گفته نمایندگان مجلس ایران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قهرمانی و شجاعت بی سابقه ای در مبارزه با تروریسم در منطقه به نمایش گذاشته است . 
پایگاه خبری ' اونا ' هم در گزارشی به انعکاس بخشهایی از سخنان حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در مراسم سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای که در حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان شد ، پرداخت .
به گزارش ' اونا ' رییس جمهوری ایران با اشاره به نقش سپاه در تامین امنیت کشور گفت که آنها برای منافع مردم و کشور و انقلاب از راحتی خود گذشتند و شب هایی را در کنار سایر نیروهای مسلح و فداکاران به صبح رساندند که هر شب آن از شب قدر بالاتر بود.
بنا به این گزارش، رییس جمهوری ایران با اشاره به این که سپاه پاسداران تروریسم را در منطقه ریشه کن کرد، افزود: استکبار جهانی و آمریکا می خواهد کینه و شکست خود علیه ملت ایران را با تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جبران کند.
این گزارش افزود: حسن روحانی همچنین نقش مهم سپاه در مبارزه با داعش و غلبه بر تروریسم در سوریه و عراق را مورد اشاره قرار داد و آمریکا و کشورهای همدست ان را به حمایت از تروریستها در منطقه متهم کرد . 
خبرگزاری ' ترند ' نیز در گزارشی با عنوان ' ایران نیروهای مسلح آمریکا را نیروهای تروریستی اعلام کرد ' ، نوشت : شورای عالی امنیت ملی ایران به تازگی نیروهای نظامی آمریکا را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داده است . 
روزنامه ' باکو–خبر' در گزارشی تحت عنوان 'واکنش سخت ایران به تصمیم ترامپ در باره سپاه ' نوشت : فرماندهی نظامی مرکزی آمریکا در فهرست سازمانهای تروریستی قرار گرفت . 
به گزارش این روزنامه ، تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران برای قرار دادن فرماندهی نظامی آمریکا در فهرست سازمانهای تروریستی پاسخ تهران به تصمیم اخیر دونالد ترامپ در باره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می باشد . 
'باکو – خبر' نوشت : شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین دولت آمریکا را حامی اصلی تروریسم عنوان کرده است . 
روزنامه 'ینی مساوات ' نیز با اشاره به واکنش سخت جمهوری اسلامی ایران به تصمیم رییس جمهوری آمریکا در باره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به نقل از حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نوشت : ایران نیز نیروهای نظامی امریکا را در فهرست سازمانهای تروریستی و در کنار داعش قرار می دهد . 
گزارش ایرنا می افزاید : برخی شبکه های تلویزیونی از جمله ' آ.تی .وی ' ، 'آ.ار.بی ' ، 'لیدر ' و ' اجتماعی ' در برنامه های خبری روز گذشته و امروز ( سه شنبه ) به واکنش ایران نسبت به تصمیم دونالد ترامپ در باره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداختند . 
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روزدوشنبه (19 فروردین) با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار می دهد.
کارشناسان سیاسی و ناظرین امور منطقه با هشدار به این اقدام یک جانبه دونالد ترامپ ، نسبت به عواقب آن ابراز نگرانی کردند.
« وندی شرمن » معاون پیشین وزیر امورخارجه آمریکا با انتقاد از اقدام دولت ترامپ علیه سپاه پاسداران گفت: قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی نیروهای ما در خاورمیانه، به‌ ویژه عراق را در معرض خطر قرار می‌دهد.
در پی این تصمیم آمریکا، جمهوری اسلامی ایران هم در اقدامی متقابل، دولت آمریکا را حامی تروریسم وفرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام را به عنوان گروه های تروریستی شناسایی کرد. شورای عالی امنیت ملی ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در اقدام متقابل در برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه امروز امریکا اعلام می‌نماید ،رژیم ایالات متحده آمریکا را«دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام»وتمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵