کد مطلب : 22829
راه اندازی نخستین توربین تولید برق سد "ایلیسو" ترکیه
چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۱
راه اندازی نخستین توربین تولید برق سد "ایلیسو" ترکیه
رئیس جمهور ترکیه در مراسم آغاز به کار نخستین توربین تولید برق سد «ایلیسو» که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: این سد، سالانه ۲.۸ میلیارد لیر برای اقتصاد کشور ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در مراسم آغاز به کار نخستین توربین تولید برق سد «ایلیسو» که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: این سد، سالانه 2.8 میلیارد لیر برای اقتصاد کشور ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.
اردوغان با اشاره به ساخت ده‌ها سد طی سال‌های اخیر در ترکیه اظهار داشت: ترکیه در سال 2002 دارای 276 سد بود که در دوره ما 585 سد دیگر ساخته شد. در نظر داریم در سال 2020 تعداد 403 مرکز را که ساختش تمام شده است، افتتاح کنیم.
سد ایلیسو یکی از بزرگترین سدهای طرح گاپ کشور ترکیه محسوب می‌شود؛ ساخت «سد 10.4 میلیارد مترمکعبی ایلیسو» از دسامبر سال 2014 روی سرشاخه‌های دجله آغاز شده و عملیات احداث آن همچنان ادامه دارد.
سد عظیم «ایلیسو» توسط دولت ترکیه به‌روی سرشاخه‌های دجله در نهایت باعث خشکی رود دجله در عراق و به‌تبع آن تالاب هورالعظیم در کشورمان و بحرانهای جدی زیست‌محیطی در ایران و منطقه خواهد شد.
این سد که بخشی از طرح گاپ در جنوب شرقی ترکیه است ظرفیتی معادل سه برابر بزرگترین سد ایرانی یعنی سد کرخه دارد که موجب عدم ورود آب به میزان قبلی به دجله و فرات و سایر آسیبهای زیست محیطی خواهد شد.
دولت ترکیه در سال 1997 با ساخت این سد برای تولید برق موافقت کرد که نتیجه ساخت آن آواره شدن حدود 80 هزار نفر از اهالی 199 روستا بوده است. اما آبگیری این سد که از ژوئیه گذشته آغاز شده نگرانی مقامات عراقی را هم درپی داشته است؛ چرا که راه اندازی این سد باعث می شود سهم آب عراق از رودخانه دجله کاهش یابد.
این سد برای ایران نیز مسائلی را به وجود خواهد آورد.
مدیرکل دفتر ارزیابی و اثرات زیست محیطی سازمان محیط زیست در این خصوص با اشاره به سدهای عظیم و دارای ظرفیت طرح گاپ (متشکل از چند سد بزرگ ساخته شده یا در حال ساخت) توضیح داد: مشکلاتی نظیر وجود ریزگردهای بین‌المللی، تبعات بر روی دجله و مورد تهدید قرار گرفتن منافع ملی را انتقال داده‌ایم.
وی درباره اثرات سوء طرح گاپ ترکیه و سد ایلیسو روی هورالعظیم اظهار کرد: در حقیقت این طرح و سد ایلیسو تاثیرگذاری چشمگیری روی پایین دست می‌گذارد و به طور حتم هر تالاب و منطقه‌ای که از دجله و فرات تغذیه می‌کند با مشکلاتی مواجه خواهد شد که تالاب هورالعظیم هم یکی آن مناطق است که می‌تواند در معرض خشکسالی و گسترش ریزگردها قرار گیرد.
 
 
Share/Save/Bookmark