کد مطلب : 17447
صدور حکم بازداشت برای پرسنل سابق سازمان اطلاعات ترکیه
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۷
صدور حکم بازداشت برای پرسنل سابق سازمان اطلاعات ترکیه
ترکیه حکم بازداشت ۶۳ نفر از جمله پرسنل سابق سازمان اطلاعات ملی این کشور را به اتهام داشتن ارتباطاتی با روحانی مستقر در آمریکا که به هماهنگی کودتای سال گذشته ترکیه متهم شده است، صادر کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، این عملیات پلیس در ۲۱ استان ترکیه صورت گرفت.
آنکارا فتح‌الله گولن، روحانی‌ای را که از سال ۱۹۹۹ در آمریکا به سر می‌برد، در پشت پرده کودتای نافرجام سال گذشته ترکیه می‌داند. گولن هرگونه مداخله در این کودتا را تکذیب کرده است.
بیش از ۵۰ هزار نفر به اتهام داشتن روابطی با گولن زندانی شده و در انتظار برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهاماتشان به سر می‌برند. همچنین در حدود ۱۵۰ هزار تن نیز که در بخش‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار بودند، برای دلیل مشابه، از شغل خود اخراج شده و یا به حالت تعلیق درآمده‌اند.
برخی از متحدان غربی ترکیه و گروه‌های مدافع حقوق بشر نگرانی خود را درباره سرکوب‌های ترکیه ابراز کرده و همچنین مظنون هستند که دولت این کشور کودتای صورت گرفته را بهانه‌ای برای از بین بردن مخالفانش قرار داده است.
ترکیه اقدامات خود برای پاکسازی را در مواجهه با "حجم تهدیداتی که دولت از زمان کودتای نافرجام ژوئیه سال گذشته با آن روبه‌رو بوده است"، لازم می‌داند. در این کودتا بیش از ۲۴۰ تن از مردم کشته شدند
 
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵