کد مطلب : 20902
تأکید پوتین بر اهمیت حضور پایگاه نظامی روسیه در قرقیزستان
پنجشنبه ۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۸
رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در بیشکک تأکید کرد که وجود پایگاه نظامی این کشور در خاک قرقیزستان، اهمیت بسیار زیادی در تقویت توان دفاعی این جمهوری و تقویت ثبات و امنیت در کل منطقه آسیای مرکزی دارد
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه ابراز اطمینان کرد که همکاری‌های نظامی-فنی با جمهوری قرقیزستان توسعه و ادامه خواهد یافت. پوتین امروز، چهارشنبه در جریان یک سفر رسمی و برای گفتگو با "سورنبای ژن‌بیهکوف" رئیس جمهوری قرقیزستان در بیشکک به سر می‌برد.
رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی در پایان مذاکرات با همتای قرقیزستانی خود گفت: «مسکو و بیشکک دارای همکاری‌های بسیار نزدیک و متحدانه، از جمل در سطح ساختارهای نظامی هستند و من اطمینان دارم که همکاری‌های ما در عرصه نظامی-فنی نه‌تنها در شکل چندجانبه در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی، بلکه به صورت دوجانبه نیز در آینده توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد.»
ولادیمیر پوتین تاکید کرد که حضور پایگاه نظامی این کشور در خاک قرقیزستان اهمیت بسیار زیادی در حفظ و تقویت ثبات و امنیت در منطقه آسیای مرکزی دارد.  وی گفت: «وجود پایگاه نظامی روسیه در خاک قرقیزستان سهم قابل توجهی در تقویت توان دفاعی این جمهوری دارد و این حضور نظامی عامل بسیار مهمی در تامین امنیت و ثبات در کل منطقه آسیای مرکزی است.»
رئیس جمهوری روسیه با اشاره به رشد مثبت مبادلات بازرگانی بین دو کشور، یادآور شد که این مسئله تاثیر مثبتی به روی توسعه همکاری‌های قرقیزستان با اتحادیه اقتصادی اورآسیایی داشته و موجب توسعه روابط تجاری و اجتماعی بین دو کشور شده است. وی همچنین تأکید کرد که مسکو علاقه مند است تا مشارکت خود با جمهوری قرقیزستان در تمامی زمینه‌ها را گسترش دهد.
رئیس جمهوری قرقیزستان نیز در این کنفرانس خبری بر اهمیت تلاش‌های مشترک برای مبارزه با تروریسم بین المللی تأکید کرد و گفت: «در حوزه نفوذ جامعه مشترک المنافع گروه‌های تروریستی بسیاری فعالیت دارند که امنیت کشورهای منطقه را در معرض خطر قرار داده‌اند و لازم است تا تلاش مشترکی برای مبارزه با این تهدیدات انجام شود.»
وی با قدردانی از حمایت طرف روسی در عرصه نظامی فنی از این کشور، تأکید کرد که قرقیزستان خواستار صلح و شکوفایی افغانستان است و از تلاش‌های روسیه برای حل و فصل اوضاع در این کشور حمایت می‌کند.

لازم به یادآوری است که در پایان مذاکرات روسای جمهوری دو کشور، سندی در رابطه با ایجاد تغییراتی در توافقنامه سال 2012 درباره شرایط و وضعیت ادامه حضور پایگاه نظامی روسیه در خاک قرقیزستان امضاء شد. به گفته "یوری اوشاکوف" مشاور پوتین، امضای این پروتکل با توجه به شرایط کنونی و در جهت ادامه حضور این پایگاه در خاک این جمهوری است.
Share/Save/Bookmark