کد مطلب : 23026
مذاکرات لاوروف با وزیر خارجه آذربایجان/ تأکید پوتین بر آمادگی روسیه برای میانجی‌گری
شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۷
رئیس جمهوری روسیه از آمادگی مسکو برای کمک به حل و فصل اوضاع در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان خبر داده و وزیر خارجه روسیه نیز گفت‌وگوی تلفنی با همتای جدید آذربایجانی خود انجام داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که "سرگئی لاوروف" رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور روز جمعه مذاکرات تلفنی با "جیحون بایراموف" وزیر امور خارجه جدید جمهوری آذربایجان برقرار کرده و با وی درباره وخامت اوضاع کنونی در مرزهای آذربایجان و ارمنستان گفت‌وگو کرد.
بر اساس این اطلاعات، در جریان این مذاکرات، مسائل مربوط به روابط دوجانبه و امنیت منطقه‌ای، به خصوص وضعیت فعلی در مرز آذربایجان و ارمنستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
وزارت خارجه روسیه یادآور شد، سرگئی لاوروف ضمن تبریک انتصاب بایراموف در سمت مهم وزارت امور خارجه و طرفین بر تمایل متقابل برای توسعه هر چه بیشتر مشارکت راهبردی بین روسیه و جمهوری آذربایجان تأکید کردند.
وزرای خارجه دو کشور همچنین توافق کردند تا به همکاری‌های نزدیک در زمینه طیف گسترده‌ای از مسائل، از جمله موضوع مقابله با عفونت ویروس کرونا و پیامدهای آن و همچنین تسهیل بازگشت شهروندان دو کشور به میهن خود ادامه دهند.
دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز به نوبه خود اعلام کرد که در این گفتگوی تلفنی، طرفین "درباره طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به روابط دوجانبه تبادل نظر کرده و تأکید کردند که تلاش‌های مشترک برای توسعه مشارکت راهبردی بین مسکو و باکو در آینده ادامه خواهد یافت.
در همین راستا، "دمیتری پسکوف" سخنگوی کاخ کرملین شب گذشته اعلام کرد که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در نشست روز جمعه خود با اعضای دائم شورای امنیت این کشور، از آمادگی مسکو برای انجام اقدامات میانجیگرانه برای حل و فصل اوضاع در مرز بین ارمنستان و آذربایجان تاکید کرد.
به گفته پسکوف، در این نشست وضغیت کنونی در مرز ارمنستان و آذربایجان با دقت و بطور مفصل مورد بررسی رئیس جمهور و اعضای شورای امنیت قرار گرفت.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵