کد مطلب : 19616
زمینه ساخت راه آهن تاجیکستان-افغانستان فراهم شد
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۷
زمینه ساخت راه آهن تاجیکستان-افغانستان فراهم شد
به گزارش ایرنا به نقل خبرگزاری طلوع افغانستان روز دوشنبه در گزارشی به نقل از سرپرست شرکت ملی راه آهن افغانستان اعلام کرد که زمینه ساخت راه آهن تاجیکستان به افغانستان فراهم آمده است و عملیات عمرانی آن به زودی آغاز می شود.
 
میر ویس غفوری، سرپرست راه آهن ملی افغانستان امروز از آمادگی کشورش برای ساخت این خط به طول 50 کیلومتر خبر داد و اظهار داشت که کل مسیر آن 520 کیلومتر است که از ترکمنستان به ایران نیز ختم می شود.
وی از راه اندازی و افتتاح یک مسیر 75 کیلو متری از این راه آهن منطقه ای طی یک سال نیم گذشته خبر داد و ابراز خوش بینی کرد که بقیه این طرح نیر به زودی مورد بهره برداری برسد.
عبدالباری صدیقی، معاون اداره مستقل راه آهن تاجیکستان نیز نسبت به آغاز به کار عمرانی راه آهن کلخورآباد تا بندر شیرخان در ولایت قُتدوز افغانستان در ساحل آمودریا ابراز خوش بینی کرد و از آمادگی کشورش برای ساخت ایستگاه در شیرخان خبر داد.
وی با اعلام اینکه قرار است یک پل به همین منظور در بر روی آمودریا ساخته شود افزود: 'بر اساس تفاهم نامه سه جانبه ای که پیشتر میان دولت های افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان امضاء شده بود، این راه آهن قرار است به بندر آقینه (یا آکینه) نیزکشیده شود تا حلقه اتصال راه آهن سه کشور باشد.
براساس این گزارش، پیش از این، دولت ترکمنستان کار ساخت بخش ترکمنی این خط راه آهن را درسال 2016 از شهر آتامراد تا شهرستان آقینه در خاک افغانستان به بهره برداری رسانده بود که زمینه انتقال کالا میان این دو کشور را فراهم آورد، اما ادامه ساخت این راه آهن مهم منطقه ای به دلیل نا امن بودن شمال افغانستان و پیشنهاد تاجیکستان برای کوتاه تر کردن مسیر اتصال آن میان افغانستان و این کشور موجب متوقف شدن این طرح شده بود.
مقامات تاجیک معتقدند، در صورت موافقت ترکمنستان با پیشنهاد این کشور مبنی بر ساخت این راه از مسیر شهر کلیف ترکمنستان تا شهرستان بیشکند در مرز افغانستان و تاجیکستان، طول این مسیر به جای 400 کیلومتر به 160 کیلومتر کاهش می یابد، اما دولت ترکمنستان اصرار دارد بخش افغانستانی و تاجیکستانی این راه از مسیر 400 کیلومتری شمال افغانستان به بندر شیرخان به ولایت ختلان برسد؛ چرا که با طولانی شدن این مسیر در شمال افغانستان زمینه انتقال حجم زیادی از سوخت از ترکمنستان به ولایت های شمال افغانستان فراهم می شود که سود فراوانی برای دولت عشق آباد خواهد داشت.
 
 
Share/Save/Bookmark