کد مطلب : 18806
روسیه سفیر انگلیس را احضار کرد
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۷
روسیه سفیر انگلیس را احضار کرد
روسیه در پی بالا گرفتن تنش های میان این کشور با بریتانیا، سفیر انگلیس در مسکو را احضار کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، در پی بالا گرفتن تنش ها میان روسیه و لندن، مسکو «لوری بریستو» سفیر انگلیس در این کشور را احضار کرد.
پیش از این، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین تأکید کرده بود که مسکو در هر لحظه از زمان ممکن است با اقدامات تنبیهی خود، پاسخ اقدامات ضدروسی انگلیس را بدهد.
روسیه در حالی سفیر انگلیس را فراخوانده است که بریتانیا روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که قصد اخراج ۲۳ دیپلمات روس از انگلیس را در واکنش به مسموم شدن «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه که اخیراً در انگلیس دچار حادثه شده است، دارد.
هفته گذشته  این جاسوس دوجانبه روسی‌تبار به همراه دختر ۳۳ ساله‌اش در یک مرکز خرید در شهر «سالزبری» انگلیس بی هوش پیدا شدند. به دنبال این حادثه پلیس محلی اعلام کرده بود که این دو در معرض یک ماده ناشناس قرار گرفته‌اند. آنها در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند و حالشان وخیم اعلام شده است. 
اسکریپال پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت. در سال ۲۰۰۶ یک دادگاه روسیه‌ای اسکریپال را به دلیل همکاری با سرویس MI۶ در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرده بود.
 
 
Share/Save/Bookmark