کد مطلب : 9255
روزنامه رسمی جمهوري آذربایجان: روابط جمهوری آذربایجان و ایران در خدمت تقویت صلح و امنیت در منطقه است
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۵
روزنامه رسمی جمهوري آذربایجان: روابط جمهوری آذربایجان و ایران در خدمت تقویت صلح و امنیت در منطقه است
روزنامه رسمی «آذربایجان»، با انتشار مقاله ای در مورخ ۲۳/۰۵/۹۳ نوشت: ارزش های دینی، اخلاقی و معنوی مشترک بین ایران و آذربایجان همواره عامل اتصال روابط بوده و حفظ مناسبات با اعتقاد به احترام متقابل، همسایگی مودت آمیز و دوستی صمیمانه، یکی از دلایل اصلی توسعه روابط دو کشور بوده است. این مقاله می افزاید:احساسات صمیمانه در مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان تنها در زمینه های معنوی نیست، بلکه در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تجاری و سایر زمینه ها نیز خود را نشان می دهد. ایران در تدابیر بین المللی همواره نشان داده است که از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت می کند و موضع مشخصی در رابطه با تأیید تعلق قره باغ به جمهوری آذربایجان اتخاذ کرده است واز سال ۲۰۰۹ میلادی رژیم ویزا برای شهروندان جمهوری آذربایجان را به طور یکجانبه لغو کرده است.
روزنامه در ادامه آورده است:مسلم است که دیدارها و سفرهای متقابل بین مقامات این دو کشور نقش مهمی در گسترش روابط دوجانبه ایفا می کند. پس از سفر الهام علی یف رئیس جمهور آذربایجان به ایران در ماه آوریل سال جاری، مرحله جدیدی در گسترش روابط بین این دو کشور آغاز شده است. الهام علی یف در جریان آن سفر خود با بیان این که از حضور در ایران بسیار خوشحال می باشد، اعلام کرده است: «مطمئن هستم که سفر من اقدام مهمی برای توسعه روابط ایران و جمهوری آذربایجان خواهد بود. این موقع را مغتنم شمرده، جناب رئیس جمهور، می خواهم شما را در موقع مناسب برای سفر به جمهوری آذربایجان دعوت کنم. ما می خواهیم روابط مان در همه زمینه ها خوب گسترش یابد و برای رسیدن به این هدف، در حال حاضر امکانات بسیار خوبی وجود دارد.»

مقاله به دیدار اخیرمحمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به باکو نیز اشاره کرده و می افزاید: در چارچوب این سفر اقدامات مهمی از جمله برگزاری نهمین جلسه کمیسیون مشترک ، نشست بازرگانی جمهوری آذربایجان و ایران و چند دیدار رسمی نیز انجام شد و در دیدار محمود واعظی با الهام علی یف رئیس جمهور آذربایجان در مورد چشم اندازهای توسعه روابط دوجانبه بین جمهوری آذربایجان و ایران در زمینه های انرژی، حمل و نقل، نفت، کشتی سازی، تجارت، بانکی، تحصیل، و ورزش تبادل نظر گردید.

مقاله در ادامه می نویسد: امروز ۴۴۱ شرکت با سرمایه گذاری ایران در جمهوری آذربایجان در زمینه های ساخت و ساز، تجارت، کشاورزی و بانکی فعالیت می کنند. ایران از نظر تعداد شرکتهای خارجی در چهارمین جایگاه قرار دارد. از طرف ایران در جمهوری آذربایجان در سهم اصلی ۳۸۲ میلیون دلار، در بخش غیر نفتی ۱۰۵ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است. تنها طی سال ۲۰۱۳ میلادی حجم سرمایه گذاری ایران در سهم اصلی در جمهوری آذربایجان ۱۵۸ میلیون دلار تشکیل شده است.همه این امور نشان می دهد که ایران و جمهوری آذربایجان روابط دوستی و برادری و توسعه روابط دوجانبه نیز از این پس ادامه خواهند داد. مقاله به تلاش عناصر ثالث برای تضعیف مناسبات دو کشور نیز پرداخته و می گوید:برخی نیروها نیز وجود داشته اند که طی ۲۳ سال استقلال جمهوری آذربایجان تلاش کرده اند سردی در روابط کشورمان با ایران ایجاد کنند، ولی اقدامات قاطع مسئولین هر دو این کشور در راستای توسعه همکاری و برقراری مناسبات متقابل جلوی نیت بد این نیروها را گرفته است و امروز روابط بین جمهوری آذربایجان و ایران در خدمت تقویت صلح و امنیت در منطقه است.
Share/Save/Bookmark