کد مطلب : 6447
نگرانی آمریکا از حمایت قطر و ترکیه از جبهه النصره
شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۸
نگرانی آمریکا از حمایت قطر و ترکیه از جبهه النصره
منابع آگاه گفتند: باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در جریان ملاقات هفته گذشته خود با امیر قطر به وی درباره حمایت از گروههای دینی مسلح وابسته به القاعده در سوریه هشدار داده است.

اوباما گفت که اطلاعات کافی درباره پشتیبانی قطر و ترکیه از جبهه النصره و گروههای سلفی تندرو دارد.

منابع افزودند: رییس جمهور آمریکا به قطر فرصت داده روند پشتیبانی خود را تصحیح نموده و حمایت تسلیحاتی اش به سوریه را به ارتش آزاد محدود کند.

منابع به روزنامه العرب گفتند: اوباما از جان کری وزیر خارجه آمریکا خواست به اطلاع قطری ها برساند که آمریکا دارای اطلاعات دقیقی درباره جدی نبودن دوحه در زمینه حمایت از ارتش آزاد بوده و اینکه چند بار اقدام به تحریک علیه سرلشگر سلیم ادریس رییس ستاد ارتش آزاد نموده، وی را تحریم کرده و به جای اعطای سلاح به وی، آن را برای گروه هایی مانند جبهه النصره و سایر گروه هایی فرستاده که آمریکایی ها آنان را به تروریسم و رابطه داشتن با القاعده متهم نموده است.

کری همچنین به طرف قطری گفت که دوحه به جبهه آزادی سوریه و جبهه اسلامی برای آزادی سوریه که از نظر آمریکا پاک نیستند، سلاح و کمک اعطا کرده است.

یک منبع سعودی نیز گفت: عربستان از رفتار قطر مانند خروج از نشست اخیر استانبول و تحمیل نخست وزیر به مخالفان سوری بدون مشورت بسیار خشمگین بوده و عمده کمک خود را به مخالفان در جنوب سوریه متمرکز ساخته است.

این اختلاف نظرها در حالی ادامه دارد که به نظر می رسد دوحه همچنان سرگرم کار خود است و توجه چندانی به هشدارهای آمریکا ندارد.

Share/Save/Bookmark