کد مطلب : 24358
آنتونوف: تحریم‌های جدید آمریکا اقدامی خصمانه علیه روسیه است
شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۶
آنتونوف: تحریم‌های جدید آمریکا اقدامی خصمانه علیه روسیه است
سفیر روسیه در واشنگتن، اقدام جدید وزارت بازرگانی آمریکا در گسترش تحریم‌ها علیه چند شرکت روسی دیگر را اقدامی خصمانه و مغایر با ادعاهای طرف آمریکایی درباره ضرورت عادی سازی روابط ارزیابی کرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "آناتولی آنتونوف" سفیر روسیه در واشنگتن تأکید کرد که تصمیم وزارت بازرگانی آمریکا در گنجاندن تعدادی شرکت روسی در فهرست سیاه تحریم‌های این کشور به بهانه دفاع از منافع ایالات متحده، اقدامی خصمانه از جانب واشنگتن تلقی می‌شود.
آنتونوف در صفحه فیس‌بوک خود در این باره نوشت: «ما شاهد یک اقدام خصمانه و رویارویی دیگری در چارچوب تلاش‌های هدفمند مقامات واشنگتن برای محدود کردن امکان دسترسی موسسات روسی به فناوری‌های عالی از خارج هستیم. چنین اقداماتی با سخنان مقامات آمریکایی، از جمله در جریان نشست سران روسیه و ایالات متحده در ژنو، در خصوص "ضرورت عادی سازی کل روابط دوجانبه" مغایرت داشته و گویای اهداف واقعی طرف آمریکایی است.»
سفیر روسیه یادآور شد که دولت آمریکا بدون مشخص کردن اینکه شرکت‌های روسی مورد تحریم قرار گرفته چه موارد نقضی را مرتکب شده‌اند که بهانه گنجانده شدن آنها در فهرست سیاه وزارت بازرگانی قرار گرفته است، ادامه داد: «طرف آمریکایی یکبار دیگر با استفاده از عبارت "likely" احتمال می‌دهد که این شرکت‌های روسی قطعات الکترونیکی را گویا برای برنامه‌های نظامی دولت فدراسیون روسیه خریداری کرده‌اند که چنین برخوردی در رابطه با علت اعمال تحریم علیه آنها کاملاً قابل انتقاد است.»
روز گذشته وزارت بازرگانی آمریکا 34 شرکت و موسسه خارجی، از جمله 3 شرکت روسی و 3 شخصیت حقیقی از روسیه را به فهرست سیاه خود اضافه کرد. شرکت‌های دیگری از کشورهای ایران، کانادا، هلند، پاکستان، ترکیه و امارات متحده عربی نیز در این فهرست جای گرفته‌اند.
 
 
Share/Save/Bookmark