کد مطلب : 22918
ظریف وارد مسکو شد
سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۹
ظریف وارد مسکو شد
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دومین مقصد سفرش و پس از سفر به ترکیه، وارد روسیه شد تا با همتای روس خود ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه و آخرین وضعیت برجام را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دهد.
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی به ترکیه سفر کرده بود و صبح امروز استانبول را به مقصد مسکو ترک کرد، وارد فدراسیون روسیه شد.
او قرار است امروز (سه‌شنبه) با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و گفت‌وگو کند.
  سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیش از این در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس  درباره سفر ظریف به مسکو عنوان کرده بود: ظریف در این سفر درباره روابط دوجانبه ایران و روسیه، برجام و مسائل منطقه‌ای با همتای خود بحث و تبادل نظر خواهد کرد.
موسوی پیش از این از سفر ظریف به دو کشور همسایه در آینده نزدیک خبر داده بود. البته به جزییات بیشتری اشاره نکرده بود. او در این باره گفت: شرایطی که کرونا به وجود آورده رفت و آمدهای دیپلماتیک را تحت تاثیر قرار داده است و کشورها و مقامات خارجی و داخلی ما ترجیح دادند از طریق ویدیو کنفرانس و دیپلماسی از راه دور سیاست خارجی را دنبال کنند، اما در این شرایط هم سعی شد تا جایی که امکان دارد و شرایط اجازه بدهد سفرهایی انجام شود که سفر برخی مقامات ایران به افغانستان و سفر ظریف به سوریه را شاهد بودیم. سفر به یکی دو کشور در دستورکار وزارت امور خارجه است و اگر شرایط مهیا شود آقای ظریف انشاءالله به یکی دو کشور سفر خواهد کرد.
به گزارش فارس،«ماریا زاخارووا» در کنفرانس خبری روز پنجشنبه گفت: «روز ۱۶ ژوئن، وزیر خارجه ایران جواد ظریف برای یک سفر کاری به مسکو خواهد آمد. او برای رایزنی درباره وضعیت روابط روسیه و ایران وضعیت اجرای برجام با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار خواهد کرد.»
محمدجواد ظریف هشتم دی ماه ۱۳۹۸ نیز سفری به روسیه داشت و نهم دی ماه با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و به گفت‌وگو پرداخت. او ۱۷ اردیبهشت ماه  ۱۳۹۸ نیز در سفری دو روزه وارد روسیه شد و با سرگئی لاوروف همتای خود همزمان با اعلام تصمیم ایران در توقف برخی تعهدات برجامی در ۱۸ اردیبهشت ماه دیدار و نامه حسن روحانی به پوتین درباره تصمیم ایران را به لاوروف تسلیم کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۸ نیز به همراه رضا اردکانیان وزیر نیرو  برای دیدار و گفتگو با مقامات روسیه وارد مسکو شد و ۱۱ شهریور ماه با سرگئی لاوروف همتای روس خود درباره مناسبات دوجانبه، برجام و تحولات منطقه به ویژه اوضاع سوریه به گفتگو پرداخت.
ظریف و لاوروف پس از آخرین دیدارشان، چند بار نیز با هم تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.
ظریف عصر یکشنبه ۲۵ خرداد ماه نیز به ترکیه سفر و در مدت حضورش در این کشور با مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای خود دیدار و گفت‌وگو کرد.
وی عصر دیروز دوشنبه در توئیتی درباره این سفر نوشته بود: گفت‌وگوهای سازنده‌ای با دوستم مولود چاووش اوغلو (وزیر خارجه ترکیه) و دیگر مقامات ارشد این کشور در استانبول داشتم و تبادلات عمیق و تصمیمات مفیدی در راستای همکاری‌های دوجانبه و همچنین موضوعات منطقه‌ای و جهانی صورت گرفت. رایزنی‌های نزدیک حائز اهمیت است.مقصد بعدی مسکو است.همسایگان همیشه در اولویت ما هستند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵