کد مطلب : 19228
وزیر دفاع روسیه اعلام کرد: بی ثباتی افغانستان زمینه ای برای انتقال تروریستها به آسیای مرکزی
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۷
وزیر دفاع روسیه اعلام کرد: بی ثباتی افغانستان زمینه ای برای انتقال تروریستها به آسیای مرکزی
وزیر دفاع روسیه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی افغانستان گفت که اوضاع بی ثبات این کشور زمینه را برای انتقال تروریست ها به آسیای مرکزی فراهم می کند.
 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خامه پرس، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در دیدار با «عبدالسلام عزیزوف» همتای ازبک خود گفت که وضعیت در افغانستان به‌ سوی ثبات پیش نمی‌ رود و این امر به گروه‌ های تروریستی کمک می‌ کند تا به کشورهای همسایه بروند.
وی هشدار داد که گروه‌های تروریستی که بعد از شکست از سوریه فرار کردند رو به کشورهای همسایه ازبکستان از جمله افغانستان آورده‌اند و می‌بینیم که اوضاع بی‌ثبات این کشور زمینه را برای انتقال آن‌ها به کشورهای آسیای مرکزی فراهم کرده است.
وزیر روسیه همچنین گفت که همکاری نظامی بین ازبکستان و روسیه، کاملا ویژه و مهم است؛ این همکاری مهمتر از هر چیز دیگری به خطرات و تهدیدهای مناطق مرزی ازبکستان مربوط می‌شود.
وی افزود: در این زمینه، نمی‌توان به تهدید فزاینده تروریسم بین‌المللی که از سوریه به دیگر کشورها از جمله ازبکستان کشیده می‌شود، اشاره نکرد.
وزیر دفاع روسیه در ادامه گفت: نمی‌توانیم بگوییم که وضعیت در افغانستان امن‌تر و باثبات‌تر شده است، آن هم در وضعیتی که گروه‌های تروریستی که از سوریه خارج می‌شوند اغلب به افغانستان می‌آیند. با توجه به این موضوع، بسیار مهم است که ارتش را به‌ شکلی تمرین داد که بتواند در صورت لزوم از کشور دفاع کند.
شویگو خاطرنشان کرد که در این راستا لازم است تا کارشناسان نظامی خبره در حوزه حفاظت از امنیت ملی آموزش‌های لازم را ببینند تا بتوان از آن‌ها در مواقع ضروری استفاده کرد.
وزرای دفاع روسیه و ازبکستان همچنین در این رایزنی‌ها درباره تبادل مربی نظامی و آموزش نظامیان میان دو کشور نیز به بحث و گفتگو پرداختند
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵