کد مطلب : 22765
گسترش همکاری‌های دوجانبه محور گفت‌وگوی روسای ‌جمهور ازبکستان و چین
شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۷
گسترش همکاری‌های دوجانبه محور گفت‌وگوی روسای ‌جمهور ازبکستان و چین
روسای جمهور ازبکستان و چین در یک گفت‌وگوی تلفنی آخرین وضعیت منطقه و موضوعات مهم دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس‌جمهور ازبکستان و «شی جین‌ پینگ» رئیس‌ جمهور چین در یک گفت‌وگوی تلفنی آخرین وضعیت منطقه و موضوعات مهم دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند.
رئیس جمهور ازبکستان گفت: کارشناسان چینی مهارت بالای خود را در کمک به مهار ویروس کرونا در این کشور به نمایش گذاشتند.
روسای جمهور 2 کشور اظهار داشتند که این یک نشانه بارز روابط همه جانبه شراکت راهبردی  در حال تحکیم بین ازبکستان و چین مبنی بر اصول دوستی، احترام و اعتماد متقابل است. 
مقامات ارشد ازبکستان و چین در مورد تداوم تبادلات فعال بین سازمان های دو کشور در زمینه های بهداشتی و کنترل بهداشتی- اپیدمیولوژی به توافق رسیدند.
میرضیایف و شی جین‌ پینگ همچنین چگونگی و چشم انداز گسترش بیش از پیش همکاری های همه جانبه از جمله در زمینه های سیاسی، دیپلماسی، اقتصادی و بازرگانی، سرمایه گذاری، مالی، انرژی، کشاورزی، حمل و نقلی، فرهنگی و انسانی و دیگر ابعاد کلیدی را مورد بررسی قرار دادند.
طرفین همچنین در خصوص تداوم تمهیدات برای مراسم های دوجانبه قریب الوقوع در سطح عالی به توافق رسیدند.
روسای جمهور همچنین آخرین وضعیت منطقه را در زمینه های مختلف مورد بررسی قرار دادند.
دو طرف پایبندی خودرا برای هماهنگی اقدامات مشترک در چارچوب سازمان ملل متحد، سازمان همکاری شانگهای و دیگر ساختارهای بین المللی معتبر ابراز داشتند.  
روسای جمهور ازبکستان و چین در پایان این گفت‌وگوی تلفنی مجددا بر آمادگی خود جهت گسترش بیش از پیش همکاری های همه جانبه و شراکت راهبردی تاکید کردند. 
هم اکنون چین بزرگ ترین همکار اقتصادی و بازرگانی ازبکستان می باشد.
مبادلات بازرگانی ازبکستان و چین در سال 2019 میلادی با 18.1 درصد افزایش نسبت به سال 2018 میلادی در سطح 7 میلیارد و 600 میلیون دلار قرار گرفته است. حجم سرمایه گذاری ها و وام های چینی جذب شده در اقتصاد ازبکستان از سطح 8 میلیارد دلار فراتر رفته است.
هم اکنون در ازبکستان بیش از 700 شرکت با سرمایه سرمایه‌گذاران چینی از جمله بیش از 80 شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه‌گذاران چینی در زمینه‌های مختلف اقتصاد این کشور فعالیت می‌کنند. 
جمهوری خلق چین استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ 27 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 2 ژانویه سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.
 
 
Share/Save/Bookmark