کد مطلب : 21955
دیدار رؤسای جمهور ازبکستان و آذربایجان در «باکو»
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۱
دیدار رؤسای جمهور ازبکستان و آذربایجان در «باکو»
رؤسای جمهور ازبکستان و آذربایجان در «باکو» دیدار و بر گسترش همکاری‌های دوجانبه تاکید کردند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان با «الهام علی‌اف» رئیس جمهور آذربایجان در شهر «باکو» دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار روسای جمهور 2 کشور گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابلا سودمند را بررسی کردند.
روسای جمهور 2 کشور برای برقراری روابط بازرگانی در سطح شرکت‌های بزرگ و کارآفرینان ازبکستان و آذربایجان و همچنین توسعه تعامل در صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و دیگر حوزه‌های اولویت دار توجه خاصی مبذول داشتند.
روسای جمهور در مورد تشدید فعالیت کمیسیون مشترک بین دولتی و سازماندهی سفرهای متقابل هیئت‌‌های 2 کشور به توافق رسیدند.
علی‌اف به میرضیایف ورود ازبکستان به شورای کشورهای ترک زبان را تبریک گفت و اظهار داشت: این امر به تعمیق بیش از پیش روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی، فرهنگی و دیگر حوزه‌ها جهش تازه‌ای می‌دهد.
روسای جمهور 2 کشور در پایان دیدار پایبندی خود را بر تحکیم بیش از پیش روابط دوستی چند قرنی و همکاری‌های راهبردی ازبکستان و آذربایجان تاکید کردند.
آذربایجان یکی از همکاران بزرگ ازبکستان می‌باشد.
مبادلات بازرگانی ازبکستان و آذربایجان در سال 2018 میلادی در سطح 43 میلیون و 948 هزار دلار قرار گرفته است.
امروز در ازبکستان 84 شرکت از جمله 71 شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران آذربایجانی و 11 شرکت با صددرصد سرمایه سرمایه گذاران آذربایجانی در زمینه های بازرگانی، ماشین سازی، فلزسازی، دارایی و بیمه، انرژی، خدمات، تولید و تعمیر جواهرات، بخش غذایی، صنایع سبک فعالیت می‌کنند.
جمهوری آذربایجان استقلال ازبکستان را در تاریخ 19 اکتبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 2 اکتبر سال 1995 میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.
 
 
Share/Save/Bookmark