کد مطلب : 20235
صلح منطقه و اوضاع افغانستان محور دیدار معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا با وزیر دفاع ازبکستان
جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۰
معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در مسائل آسیای جنوبی و مرکزی در تاشکند با «عبدالسلام عزیزاف» وزیر دفاع ازبکستان دیدار و گفت و گو کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «کالینز جکسون» معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در مسائل آسیای جنوبی و مرکزی در تاشکند با «عبدالسلام عزیزاف» وزیر دفاع ازبکستان دیدار و گفت وگو کرد.
هدف از این سفر بررسی چگونگی و چشم انداز همکاری های نظامی بین وزارتهای دفاعی دو کشور است.
طرفین در مورد حل و فصل اوضاع افغانستان، جلوگیری از تروریسم بین المللی و برقراری صلح در منطقه تبادل نظر کردند.
«عبدالسلام عزیزاف» وزیر دفاع ازبکستان در این دیدار گفت: آمریکا برای ما یک همکار است و گسترش همکاری های متقابل با نیروهای مسلح جهان به افزایش آمادگی جنگی و قدرت جنگی ارتش ما کمک خواهد کرد.
«کالینز جکسون» نیز اظهار داشت: دولت آمریکا برای ابتکارات «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان مبنی بر توسعه روابط حسن همجواری بین کشورهای آسیای مرکزی و همچنین تلاش های ازبکستان در تثبیت اوضاع در افغانستان ارزش زیاد قائل است.
هم اکنون در ازبکستان 164 شرکت مشترک با سرمایه گذاری سرمایه گذاران آمریکایی از جمله 49 شرکت با صد درصد سرمایه سرمایه گذاران آمریکایی فعالیت می کنند.
مبادلات بازرگانی ازبکستان و آمریکا در سال 2017 میلادی در سطح 210 میلیون و 200 هزار دلار قرار گرفته است.
آمریکا استقلال ازبکستان را در تاریخ 27 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 19 فوریه سال 1992 میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.
Share/Save/Bookmark