کد مطلب : 12720
گزارش سی ان ان در آستانه سال نوی میلادی: در سال 2016 چه بر سر داعش می آید؟
جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۳
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، شبکه آمریکایی «سی ان ان» در گزارشی نوشت: داعش بازی مرگباری را برای آغاز «خلافت» ادعایی خود دست زده است.

این گروه که از جنگ القاعده در عراق متولد شد، از آب گل آلود بحران در سوریه ماهی گرفت، و توسط «ابوبکر البغدادی» سرکرده ی در سایه خود جهانی شد، اکنون کنترل مناطقی را از شمال سوریه تا مرکز عراق در اختیار دارد.

در سال 2015، این خلافت ادعایی موج وحشت جدیدی را علیه اهدافی از غرب آفریقا گرفته تا قلب اروپا به راه انداخته است و انتظار می رود مقابله با داعش یکی از بزرگترین چالش های
گروه تروریستی داعش اکنون موجی از وحشت را از غرب آفریقا گرفته تا قلب اروپا به راه انداخته است و انتظار می رود بزرگترین چالش سال جدید میلادی نیز باشد.
مربوط به سال 2016 باشد.

بزرگترین اتفاقات مرتبط با داعش در سال 2015 چه بود؟

در این سال داعش بر «زندگی تحت تروریسم» و استراتژی گسترش «تبلیغات» متمرکز شده بود. این گروه تروریستی از حملات هوایی توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا آسیب جدی ندید.

در واقع، داعش با اتحاد و یا بیعت با دیگر گروه های تروریستی منطقه ای از جمله «بوکو حرام» و شاخه طالبان در افغانستان تحرکات خود را گسترش داد. به نظر می رسید تروریست ها با الهام گرفتن از داعش تلاش می کردند وحشیانه ترین حملات را طراحی و اجرایی کنند: انفجار در مسجد یمن با 137 کشته، سرنگونی جت جنگنده روسیه در مصر و حملات به گردشگران در تونس از جمله این حملات است.

سال 2015 سالی بود که داعش نشان داد می تواند در همه جا حضور داشته باشد. حملات غیر قابل پیش بینی نظیر تیراندازی در شهر «سن برناردینو» در ایالت «کالیفرنیا» نشان داد که داعش می تواند برای دستگاه های اطلاعاتی کشورها دردسر ساز شود.

اکنون عضو گیری داعش در برخی کشورها به شکل حضور و آنلاین در حال رخ دادن است و می تواند اقدامی هشدار دهنده باشد. شوکه کننده ترین فاجعه زمانی رخ داد که در ماه نوامبر داعش مجموعه حملات هماهنگی را در شهر «پاریس» انجام داد که به مرگ 130 نفر منجر شد و جهان را نیز در رعب و وحشت فرو
حمله تروریستی به فرانسه ممکن است نقطه عطفی برای مبارزه با داعش در سال آینده میلادی باشد.
برد.

چشم انداز سال 2016 چیست؟

حمله تروریستی به فرانسه ممکن است نقطه عطفی برای مبارزه با داعش در سال آینده باشد. در این جنگ ارزش های جهان غرب در معرض خطر قرار گرفته است - از تعهدات بشردوستانه گرفته تا پذیرش پناه جویان و آینده باز شدن مرزها در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا. احتمال می رود این گروه با موج جدیدی از حملات غرب مواجه شود، اما از بین بردن زیرساخت های داعش، برای درهم شکستن ایدئولوژی افراطی این گروه کافی نخواهد بود.

در سال 2016 آمریکا رئیس جمهور جدید خود را انتخاب خواهد کرد و با در صورت کاهش شکاف میان روسیه، عربستان، ایران و دیگر کشورها انتظار می رود دیپلماسی وارد بازی شود. در این راستا رهبران سیاسی باید بازیگران کلیدی را در جهت مقابله با داعش تحریک کنند و در خصوص پایان دادن به جنگ در سوریه به توافق برسند.

بعید است جهان در سال 2016 از شر داعش خلاصی یابد زیرا این نبرد بیش از حد بزرگ است. اما می تواند سرآغازی برای نابودی یکی از خشن ترین گروه های تروریستی در قرن 21 باشد.
Share/Save/Bookmark