کد مطلب : 23610
ایجاد مرکز واکنش انسانی روسیه در قره باغ/ اعزام نخستین گروه امداد ویژه به منطقه
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۰
ایجاد مرکز واکنش انسانی روسیه در قره باغ/ اعزام نخستین گروه امداد ویژه به منطقه
وزارت دفاع روسیه از تشکیل مرکز واکنش انسانی بین وزارتخانه‌‌ای برای ارائه کمک‌های لازم به مردم ساکن منطقه قره باغ خبر داد و برای این منظور، نخستین گروه عملیات ویژه امدادگران روسی نیز وارد ایروان شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه عصر روز یکشنبه از ایجاد مرکز واکنش انسانی بین وزارتخانه‌‌ای برای کمک رسانی به مردم منطقه قره باغ در شهر استپاناکرت (خان‌کندی) مرکز جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی خبر داد.
مرکز ملی مدیریت دفاعروسیه که زیر نظر وزارت دفاع فعالیت دارد، در گزارش خود در این باره یادآور شد، این مرکز به دستور ژنرال "سرگئی شایگو" وزیر دفاع و در چارچوب اجرای حکم رئیس جمهور "ولادیمیر پوتین" درباره اقدامات مضاعف در جهت حفظ صلح و کمک رسانی در منطقه قره باغ، فعالیت می‌کند.
طبق این اطلاعات تشکیل مرکز واکنش انسانی بین وزارتخانه‌‌ای در مرکز قره باغ تا تاریخ 20 نوامبر سال 2020 (30 آبان) به طور کامل تکمیل خواهد شد و از آن تاریخ، این مرکز شروع به انجام کامل وظایف خود در زمینه اقدامات انسان دوستانه خواهد کرد. به منظور ایجاد گروه بندی این مرکز، از روز یکشنبه ، گروه عملیاتی ویژه امداد وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه به منطقه اعزام می‌شوند که به بخشی از این مرکز واکنش انسانی تبدیل خواهد شد.
در همین رابطه نخستین گروه عملیاتی ویژه این وزارتخانه، متشکل از 30 نیروی متخصص و تجهیزات آنها برای ارائه کمک‌های لازم به مردم قره باغ به ایروان، پایتخت ارمنستان پرواز کردند. در مجموع قرار است 150 متخصص از مراکز امداد و نجات وزارت حوادث غیرمترقبه به همراه 20 دستگاه تجهیزات تخصصی به منطقه قره باغ اعزام خواهند شد.
در صورت لزوم ارائه کمک‌های پزشکی به مردم محلی، این وزارتخانه آماده اعزام بیمارستان صحرایی به منطقه است.
وزارت دفاع روسیه صبح امروز هم اعلام کرد که 18 فروند هواپیمای ترابری نیروی هوا-فضای این کشور با همراه تعداد دیگری از  نیروهای حافظ صلح در فرودگاه‌های ایروان فرود آمدند تا برای شرکت در عملیات حفاظت از صلح در منطقه درگیری قره باغ از ارمنستان به این منطقه اعزام شوند.
در این هواپیماها تجهیزات نظامی، سلاح و مواد مورد نیاز نیروها هم بارگیری شده است که از جمله تجهیزات، کامیون، تانک، بیل الکتریکی، نفربر زرهی و سایر تجهیزات - در مجموع 58 دستگاه - طی 24 ساعت گذشته به ارمنستان فرستاده شده است.
مرکز ملی مدیریت دفاع روسیه همچنین گزارش کرد که نیروهای حافظ صلح روسی، روز یکشنبه 19 اتوبوس حامل پناهجویان که از گذرگاه لاچین به قره باغ کوهستانی بازگشتند، را همراهی کردند. روز شنبه نیز 9 اتوبوس دیگر به همین ترتیب به شهر استپاناکرت بازگشته بود. بطور کلی تاکنون بیش از 500 نفر به خانه‌های خود بازگشتند.
طبق این اطلاعات، کمک به بازگشت پناهندگان از وظایف مرکز روسی واکنش انسان دوستانه در منطقه قره باغ است.
لازم به یادآوری است که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز جمعه  فرمان ایجاد یک مرکز واکنش انسانی بین وزارتخانه‌‌ای برای ارائه کمک‌های لازم به مردم منطقه قره باغ کوهستانی را امضاء کرد. به گفته وی، از جمله وظایف این مرکز هماهنگی فعالیت ساختارهای دولتی، حمایت عملیاتی از روند بازگشت پناهندگان به محل اقامتشان، تعامل با ارگان‌های دولتی آذربایجان و ارمنستان برای بازسازی زیرساختارهای مدنی تخریب شده و ایجاد شرایط مناسب برای زندگی عادی در منطقه قره باغ خواهد بود.
 
 
Share/Save/Bookmark