کد مطلب : 23593
پوتین: روسیه به نوسازی نیروهای سه‌گانه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۱
پوتین: روسیه به نوسازی نیروهای سه‌گانه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد
رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به افزایش اقدامات نظامی ناتو و آمریکا در نزدیکی مرزهای این کشور، نیروهای سه‌گانه هسته‌ای را مهمترین تضمین امنیت نظامی روسیه نامید و گفت: مدرنیزه‌سازی این نیروها همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به‌نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه روز سه‌شنبه در نشستی با مقامات وزارت دفاع، رؤسای ادارات فدرال و مؤسسات مجتمع صنایع دفاع این کشور اعلام کرد که کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیشنهاد روسیه برای کاهش فعالیت‌های نظامی در دوره شیوع ویروس کرونا در جهان را نادیده گرفته‌اند.
پوتین گفت: «کشورهای عضو ناتو به هیچ وجه به پیشنهاد ما برای کاهش اقدامات نظامی در طی همه‌گیری کرونا واکنشی نشان نداده‌اند، علاوه بر این، شدت پروازهای هواپیماهای شناسایی و اقدامات ناوگان دریایی آنها در نزدیکی مرزهای روسیه فقط افزایش یافته است».
رئیس‌جمهوری روسیه همچنین به تغییرات قابل‌توجهی در رویکردهای مفهومی استفاده از سلاح‌های هسته‌ای، مندرج در اسناد برنامه‌ریزی راهبردی ایالات متحده نیز اشاره و تأکید کرد: «امروزه، دکترین هسته‌ای آمریکا امکان استفاده از سلاح هسته‌ای در پاسخ به استفاده از تسلیحات غیرهسته‌ای در درگیری‌های نظامی را مورد تأیید قرار داده است؛ در عین حال، شرایط استفاده از سلاح‌های هسته‌ای هم به‌طور کامل مشخص نشده است؛ ضمن اینکه روسیه هم مستقیماً به‌عنوان دشمن اصلی نظامی ایالات متحده اعلام می‌شود که اتفاقاً ادعایی کاملاً بی‌پایه و اساس است».
ولادیمیر پوتین گفت: در چنین شرایطی، فدراسیون روسیه به نوسازی نیروهای سه ‌گانه هسته‌ای خود ادامه خواهد داد؛ چراکه وجود این نیروها، تلاش برای اولتیماتوم و اعمال فشار بر روسیه را بی‌معنا می‌کند.
وی با اشاره به اینکه، با وجود تغییر ماهیت تهدیدهای نظامی، نیروهای سه‌گانه هسته‌ای همچنان مهمترین و اصلی‌ترین تضمین امنیت نظامی روسیه و به‌طور گسترده‌تر، ثبات جهانی است، افزود: «حفظ چنین توازنی از لحاظ قدرت هسته‌ای، تهدید به درگیری گسترده نظامی را از بین برده و در واقع هر گونه تلاش برای خط و نشان کشیدن یا فشار بر کشور ما را بی‌معنای می‌کند».
پوتین از مقامات نظامی روسیه خواست تا ظهور برخی عوامل بیرونی بالقوه خطرناک مدرن را مورد توجه قرار دهند و به‌عنوان نمونه، گسترش حضور نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه را ذکر کرد.
رئیس جمهوری روسیه گفت: "با در نظر گرفتن خطرات نظامی - سیاسی فعلی، ما به مدرن‌سازی نیروهای هسته‌ای راهبردی خود ادامه خواهیم داد و به‌طور سیستماتیک تمام اجزای آنها را تقویت خواهیم کرد. حفظ توان بالقوه هسته‌ای در سطح کافی و لازم برای کشور بسیار با اهمیت است».
به گفته وی، در همین راستا در سال‌های اخیر، سامانه‌های جدید موشکی و هواپیمایی به‌عنوان اولویت به ارتش و نیروی دریایی تحویل شده است و سهم سلاح‌های مدرن در نیروهای هسته‌ای راهبردی در حال حاضر 82درصد است و تجهیز آنها به جدیدترین تسلیحات مدرن نظامی، همچنان ادامه خواهد یافت.
 
 
Share/Save/Bookmark