کد مطلب : 20019
ازبکستان مذاکره دولت افغانستان با طالبان را خوستار شد
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
ازبکستان مذاکره دولت افغانستان با طالبان را خوستار شد
هند و ازبکستان برای تلاش در راستای مذاکرات مستقیم و بدون پیش‌شرط با طالبان ابراز آمادگی کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه هندو، شوکت میرضیایف، رییس جمهوری ازبکستان در سخنرانی خود در هند، طرح مذاکره سیاسی میان کابل و طالبان برای پایان دادن به درگیری در افغانستان و بازگرداندن ثبات منطقه‌ای را مطرح کرد.
هند و ازبکستان در پایان گفت‌وگوهایی که طی دیدار رییس جمهوری ازبکستان از هند صورت گرفت، در بیانیه‌ای مشترک به تلاش در راستای اجرای اعلامیه تاشکند برای مذاکره مستقیم با نیروهای طالبان متعهد شدند.
در این بیانیه مشترک آمده است: دو طرف آمادگی کامل خود را برای همکاری نزدیک به منظور اجرای اعلامیه تاشکند که در پایان کنفرانس بین‌المللی درباره افغانستان برای "روند صلح و همکاری در حوزه امنیتی و همکاری منطقه‌ای" به دست آمد، ابراز کردند.
میرضیایف اظهار کرد: ما به دلیل درگیری‌های افغانستان در گذشته با دشواری‌های زیادی روبه‌رو شده‌ایم. برای حل این مشکل هیچ راهکار نظامی‌ای وجود ندارد و دولت افغانستان باید برای پایان دادن به این درگیری گفت‌وگویی سیاسی داشته باشد.
اعلامیه تاشکند "مذاکره مستقیم با طالبان بدون هیچ‌گونه پیش‌شرط" را خواستار شده است.
رییس جمهوری ازبکستان یکی از بزرگ‌ترین حامیان مذاکرات سیاسی میان دولت افغانستان و نیروهای طالبان است.
او همچنین اظهار کرد، هند و ازبکستان در خصوص مسائل امنیت منطقه‌ای با یکدیگر توافق دارند و بر همکاری‌های دفاعی میان این دو کشور تاکید کردند.
میرضیایف و نارندرا مودی، نخست وزیر هند در دیدار با یکدیگر ۱۷ توافقنامه‌ امضا کردند که دو مورد از آن‌ها در زمینه تحصیلات نظامی و همکاری‌های امنیتی بود.
 
 
Share/Save/Bookmark