کد مطلب : 24349
لاوروف: نشست پوتین-بایدن در ژنو صریح و کاری بود/ با موضع آ.سه‌.آن درباره میانمار موافقیم
سه شنبه ۱۵ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۴
لاوروف: نشست پوتین-بایدن در ژنو صریح و کاری بود/ با موضع آ.سه‌.آن درباره میانمار موافقیم
وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با یک نشریه اندونزیایی گفت، نشست اخیرا رهبران آمریکا و روسیه در شهر ژنو صریح و کاری بود و مسکو از اینکه دو طرف توانستند مواضعشان را به اشتراک بگذارند و میلشان به عادی سازی روابط را اعلام کنند، راضی است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با نشریه اندونزیایی "راکیات مردکا" در آستانه سفرش به جاکارتا گفت: از نظر ما نشست رهبران آمریکا-روسیه صریح و کاری بود، طرفها توانستند به صورت دقیق درباره وضعیت امور دوجانبه بحث کنند و به تبادل نظر درباره ثبت راهبردی، کنترل تسلیحات و درگیری‌های منطقه‌ای بپردازند.
وی افزود، طرف روسی از نتایج این مذاکرات همچنان که دو طرف صراحتا مواضعشان را ابراز کردند " و به ابراز میلشان برای درک یکدیگر پرداختند" راضی است. به گفته لاوروف، هر چند نتایج متوسط هستند اما همچنان می‌توان آنها را به عنوان یک گام رو به جلو به سمت "بازیابی وضعیت عادی" در روابط دو کشور که باید مبتنی بر احترام دوجانبه باشد، در نظر گرفت.
لاوروف تاکید کرد مسکو نسبت به روابطش با واشنگتن دچار توهم نیست و همچنین ابراز تاسف می‌کند از اینکه واشنگتن همچنان به "نطق کردن" به مسکو و تهدید به اعمال فشار بیشتر در صورتی که روسیه "قواعد بازی تعیین شده در ژنو را نپذیرد" ادامه می‌دهد.
وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد، هر گونه تلاش آمریکا برای صحبت از "موضع قدرت" با روسیه محکوم به شکست است و هر گونه اقدام تجاوزگرانه آن با پاسخی سخت روبرو خواهد شد.
او گفت: تلاشها برای صحبت با ما از موضع قدرت از همان ابتدا محکوم به شکست هستند. ما به اقدامات غیردوستانه به شکلی سخت و قاطع پاسخ خواهیم داد. اگر واشنگتن طبق گفته خودش واقعا خواستار روابط باثبات و قابل پیش بینی است باید با صداقت تعامل کند.
لاوروف ادامه داد، مسکو تشدید ارتباطات میان اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا آ.سه.آن و میانمار برای غلبه بر بحران را مهم می‌داند و از نظرش انتصاب یک فرستاده ویژه از سوی این اتحادیه برای این منظور می‌تواند تاثیری مثبت بر حل آن داشته باشد.
لاوروف همچنین گفت، مسکو از رویکرد آ.سه.آن در قبال حل و فصل وضعیت در میانمار حمایت می‌کند و طرفها در قبال رد مداخله خارجی و تحریمها که تنها بحران را عمیق‌تر می‌کند، اتفاق نظر دارند.
او گفت، برخی رسانه‌ها به شکلی تحریف آمیز رویکردهای روسیه و دوستانش در آسه.آن در قبال وضعیت میانمار را تفسیر می‌کنند.
وی افزود: رهبری آ.سه.آن در قبال مساله میانمار از حمایت بی قیدوشرط روسیه برخوردار است. تمهیدات اتفاق نظر پنج بندی که به لطف تلاشهای گروهی شرکای آ.سه.آن تصویب شدند همراستا با مواضع روسیه هستند. ما کاملا موافق با لزوم پایان دادن به خشونتها و نشان دادن خویشتنداری از سوی همه طرفهای درگیر، ایجاد گفتگو برای باثبات ساختن وضعیت و به دست آوردن صلح مدنی هستیم.
او گفت، مواضع روسیه و آ.س.آن همچنین در زمینه رد تحریمهای یکجانبه، لفاظی‌های تهدید آمیز و تلاشها برای مداخله در امور داخلی میانمار مشترک هستند.  
لاوروف گفت: ما به این نظر عمومی درباره ماهیت مخرب یک چنین سیاستی که منجر به قطبی سازی بیشتر جامعه و تشدید تعارضات داخلی می‌شود، پایبندیم. ما نگرشی منفی درباره تلاشهای مداوم برخی کشورها برای استفاده از نهادهای چندجانبه از جمله سازمان ملل برای افزایش تقابل طی بحث بر سر مساله میانمار داریم
 
 
Share/Save/Bookmark