کد مطلب : 19949
اردوغان رییس صندوق دارایی‌های ترکیه شد و دامادش معاونش
يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷
اردوغان رییس صندوق دارایی‌های ترکیه شد و دامادش معاونش
در حالیکه ترکیه با مشکلات اقتصادی مواجه است، رییس جمهور ترکیه خود را در راس صندوق دارایی‌های کشورش به ارزش ۴۰ میلیارد دلار قرار داد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری دویچه وله، صندوق دارایی ترکیه، یک موسسه مالی است که نیمی از خطوط هوایی ترکیه و سهام چندین شرکت بزرگ این کشور را در بردارد، اکنون این نهاد تحت ریاست رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه قرار گرفته است.
تخمین زده می‌شود که ارزش این صندوق ۴۰ میلیارد دلار است که می‌توان از آن در زمان بحران برای تامین خدمات رفاهی و پرداخت حقوق و مستمری‌ها استفاده کرد.
آنکارا این نهاد را در سال ۲۰۱۶ بعد از کودتای نافرجام برپا کرده است. در طول دو سال گذشته مقامات ترکیه میلیاردها دلار از اموال دولتی از جمله سهام خطوط هوایی، ترک تلکام و برخی از بانکهای بزرگ را به این صندوق منتقل کرده‌اند.
در گذشته این صندوق در زیر مجموعه نخست وزیری قرار می‌گرفت اما بر اساس اصلاحات اخیر این سیستم در زیر مجموعه ریاست جمهوری ترکیه قرار گرفت.  
بر اساس اعلام آنکارا هدف از این اقدام، استفاده از سرمایه در زیرساختها و گسترش بازارهای مالی است.
سپتامبر گذشته اردوغان "محمد بستان" را از ریاست این نهاد به دلیل اینکه اهداف مورد نظر به دست نیامده است، اخراج کرد.
دولت در آن زمان "همت قره داغ" رییس تبادلات سهام استانبول را به عنوان رییس موقت این نهاد انتخاب کرد.
اردوغان پس از موفقیت برای انجام اصلاحات قانون اساسی و اعطای صلاحیت گسترده به رییس جمهور و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ ترکیه، اکنون خود ریاست این نهاد را بر عهده گرفته و "برات آلبایراک" دامادش را به عنوان معاون خود انتخاب کرده است.
محرم اینجه، از اعضای ارشد حزب اپوزیسیون ترکیه و رقیب پیشین اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ اعلام کرد: مردی که تمام دولت را در دست گرفته است، اکنون به شکل یک حکومت خانوادگی نهادهای عمومی را نیز تحت ریاست خود در می‌آورد. این تمایل برای کنترل همه چیز باعث خواهد شد که دیگر هیچ چیز در این کشور تحت نظارت نباشد اما نتایج و هزینه‌های گزاف این اتفاقات را ملت ترکیه پرداخت خواهد کرد.
 ترکیه با مشکلات جدی اقتصادی در طول چند ماه گذشته مواجه شده است، از آغاز سال ۲۰۱۸ لیر ترکیه حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵