کد مطلب : 22891
اردوغان: اجازه نمی‌دهیم ادلب مجدداً به میدان جنگ تبدیل شود
چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۸
اردوغان: اجازه نمی‌دهیم ادلب مجدداً به میدان جنگ تبدیل شود
رئیس جمهور ترکیه گفت: اجازه نخواهیم داد که ادلب مجدداً به میدان جنگ تبدیل شود.
 
- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی پس از نشست کابینه دولت اظهار داشت: فرزندان شهید عمر مختار شیر صحرا با تروریست‌های خارجی در لیبی می‌جنگند. ما به حمایت از این کشور ادامه خواهیم داد. ما هیچ گاه در کنار کودتاچیان و امپریالیست‌ها نبوده٬ بلکه همواره در کنار براداران لیبیایی‌مان خواهیم ایستاد. 
وی افزود: دولت وفاق ملی که مشروعیت بین‌المللی دارد، برنامه اشغال حفتر کودتاگر و لژیونرهایی را که از راست به چپ جمع شده بودند، شکست داده و موفق به آزادی طرابلس شد. با حمایت ترکیه و اراده قاطع دولت وفاق ملی کمین‌های بین‌المللی علیه لیبی بهم خورده است. تا زمان برقراری صلح دائمی به حمایت از برادران لیبیایی خود ادامه خواهیم داد. 
اردوغان همچنین با بیان اینکه ان شاء الله ترکیه با حمایت برادران‌مان در منطقه٬ مصیبت تروریسم را در مدت زمان کوتاهی از دستور کار خود خارج ‌خواهد کرد، گفت: ترکیه در مبارزه 40 ساله با گروه تروریستی تجزیه‌طلب پ.ک.ک دوره طلایی خود را تجربه می‌کند. در دوره پیش‌رو نیز غلبه بر حامیان کودتا و گروه تروریستی در داخل و خارج از کشور ادامه خواهد یافت. اجازه نخواهیم داد که ادلب مجدداً به میدان جنگ تبدیل شود.
رئیس جمهور ترکیه همچنین درباره اقدامات کشور در زمینه مبارزه با ویروس کرونا تصریح کرد: از ملت خود انتظار دارم تا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دوره جدید از این روند حمایت کنند. اماکنی مانند رستوران‌ها و کافه‌‌ها تا ساعت 24.00 باز خواهند ماند. شهروندان بالای 65 سال نیز هر روز در بازه زمانی از ساعت 10.00 تا 20.00 می‌توانند از خانه خارج شوند. محدودیت رفت و آمد برای افراد زیر 18 سال نیز به شرط اینکه تحت نظارت والدین خود باشند، لغو شده است. همچنین فعالیت‌های سالن‌های سینما، تئاتر و موسیقی نیز از اول ژوئیه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی آغاز خواهد شد.
وی همچنین در این زمینه اظهار داشت: دفاتر عقد و ازدواج از 15 ژوئن و تالارهای عروسی از اول ژوئیه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی شروع به خدمات رسانی می‌کنند. از کارفرمایانی که در این روند به کارمندان شان مرخصی بدون حقوق داده و یا فعالیت پاره وقت در نظر گرفته‌اند حمایت خواهیم کرد. با پشتیبانی از اشتغال جوانان زیر 25 سال، اطمینان حاصل خواهیم کرد که آنها مهارت و تجربه لازم را کسب می‌کنند.
اردوغان افزود: تا ریشه‌کنی کامل این مصیبت (کووید-19) باید زندگی خود را درچارچوب تدابیری مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی تنظیم کنیم. باید به این روند عادت کنیم که نظم موسوم به «روال عادی جدید» تا مدتی ادامه خواهد یافت. گاهی شاهد موارد نقض تدابیر و پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم می‌شویم. معتقدم که این موارد به‌ طور استثنایی صورت می‌گیرد و اغلب مردم تدابیر و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.
وی همچنین درباره پیشرفت ترکیه در زمینه درمان ویروس کرونا گفت: دانشمندان‌ کشورمان موفق شدند داروی «فاویپیراویر» را که از آن در درمان بیماران کرونایی استفاده می‌کنیم، با سنتز خودمان تولید کنند.
لیر ترکیه در وضعیت خوبی قرار دارد
اردوغان در ادامه تصریح کرد: جایگاه خود در اقتصاد جهان را با مزایای تولید، تجارت و لجستیک در دوره پساکرونا تقویت خواهیم کرد. پروژه سپر اشتغال را به عنوان یک پروژه موقت نمی‌بینیم بلکه می‌خواهیم آن را تبدیل به ابزاری جهت دستیابی به موفقیت دائمی در حمایت از اشتغال کنیم. در خصوص حمایت از این روند که تورم را به سطح مورد نظر ما کاهش خواهد داد اراده قاطع داریم. در پی راه‌اندازی سریع سپر کار و اشتغال در کشور، سیستم بازنشستگی تکمیلی را نیز در 2022 به اجرا خواهیم گذاشت.
او افزود: ترکیه در حال حاضر در مقایسه با سایر کشورها از نظر تحولات نرخ ارز در وضعیت خوبی قرار دارد. قصد داریم نرخ تورم را که امسال 8.5 درصد تعیین شده است، به‌ طور تدریجی کاهش دهیم. می‌خواهیم این نرخ را در سال آینده به 6 درصد، در سال 2022 نیز زیر 5 درصد کاهش دهیم.
 
 
Share/Save/Bookmark