کد مطلب : 22341
بیانیه پایانی اجلاس لیبی در برلین
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۲
بیانیه پایانی اجلاس لیبی در برلین
طرف‌های حاضر در اجلاس لیبی در برلین بر حمایت خود از تشکیل یک دولت متحد، فراگیر، موثر و مورد تایید مجلس نمایندگان این کشور تاکید کردند.
به گزارش خبرگزاری آناتولی  شرکت کنندگان در اجلاس لیبی در برلین به منطور برقراری آتش‌بس پایدار و یک روند سیاسی در این کشور در پایان طی بیانیه‌ای اعلام کرد: از تشکیل یک دولت متحد، فراگیر، موثر و مورد تایید مجلس نمایندگان لیبی حمایت می‌کنیم.
در این بیانیه همچنین آمده است:
« توافق سیاسی لیبی، نقشه‌راه مهمی برای حل بحران این کشور است. از تشکیل سیستم ملی امنیتی لیبی تحت کنترل قدرت مرکزی و مدنی حمایت می‌کنیم. پلیس و ارتش باید فرماندهی واحدی داشته باشند.
برای تشکیل کمیته‌های فنی جهت نظارت برای اجرای آتش‌بس، به سازمان ملل متحد مراجعه می‌کنیم. از سازمان ملل درخواست ایفای نقش تسهیل کننده در مذاکرات آتش‌بس میان طرفین می‌کنیم.
طرف‌های درگیر و حامیان آنها اقدامات نظامی خود را در پی اعلام آتش‌بس متوقف کنند. تمام طرف‌های لیبی را به پایان روند انتقالی از طریق انتخابات آزاد، فراگیر و عادلانه فرامی‌خوانیم.
برای استمرار هماهنگی پس از اجلاس برلین، کمیته بین‌المللی نظارت تحت حمایت سازمان ملل را تشکیل می‌دهیم. تمام سازمان‌های بین‌المللی و طرف‌های حاضر در اجلاس لیبی در برلین مشمول این کمیته خواهند بود.
کمیته مذکور با حضور مقامات ارشد به‌طور ماهانه تشکیل جلسه خواهد داد. این کمیته همچنین چهار کارگروه فنی در سطح کارشناسان را نیز شامل خواهد کرد».
گفتنی است اجلاس لیبی امروز به ابتکار ترکیه و روسیه با هدف برقراری به آتش‌بس پایدار و دست‌یابی به یک راه‌حل سیاسی برای بحران لیبی در برلین برگزار شد. در این اجلاس سران و مقامات سیاسی 12 کشور و 4 شرکت چندملیتی حضور پیدا کردند
 
 
Share/Save/Bookmark