کد مطلب : 21991
اداره خودمختار کردهای سوریه مفاد توافق پوتین و اردوغان را بررسی می‌کند
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۷
اداره خودمختار کردهای سوریه مفاد توافق پوتین و اردوغان را بررسی می‌کند
اداره خودمختار کردها در شمال و شرق سوریه اعلام کرد که از بندهای توافق روسیه و ترکیه مطلع شده و درباره آن در حال رایزنی است.
به گزارش ایسنا، کمال عاکف، سخنگوی روابط خارجه در اداره خودمختار کردها در شمال و شرق سوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری کرد "هاوار" تصریح کرد: با پایان یافتن مهلت آتش‌بس در شمال و شرق سوریه اداره خودمختار کرد، بندها و نتایج حاصل شده از دیدار میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود در سوچی را پیگیری و ارزیابی می‌کند و درخصوص بندها این توافق رایزنی‌هایی صورت می‌گیرد.
این مسؤول کردی همچنین اعلام کرد: اداره خودمختار کرد به زودی موضعش را درخصوص این توافق اعلام خواهد کرد.
پوتین و اردوغان پیشتر در جریان دیدارشان در سوچی بر سر کاهش تنش در شمال شرق سوریه در سایه عملیات نظامی که ترکیه علیه یگان‌های مدافع خلق کرد در این منطقه آغاز کرد، به اتفاق‌نظر رسیدند.
در این توافق قید شده است: از ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی (۹ به وقت گرینویچ) در تاریخ ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹، پلیس نظامی روسیه و گاردهای مرزی سوریه در اراضی هم‌جموار منطقه عملیات ترکیه وارد می‌شوند.
طبق این توافقنامه، به عناصر ی‌پ‌گ و تسلیحات آن‌ها ۱۵۰ ساعت فرصت داده می‌شود از عمق ۳۰ کیلومتری مرزهای ترکیه و سوریه خارج شوند تا بعد از آن روسیه و ترکیه عملیات گشت زنی مشترک خود را شروع کنند.
دو رئیس‌جمهوری موافقت کردند روسیه در اجرای توافقنامه امضا شده موسوم به آدانا که بین سوریه و ترکیه در سال ۱۹۹۸ امضا شد، مشارکت داشته باشد و دو کشور تلاشی مشترک برای مبارزه با تروریسم و بازگرداندن آوارگان به سرزمین‌شان صورت دهند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵