کد مطلب : 22792
پاسخ آنکارا به بیانیه ۵ کشور: محور شرارت در مقابل ترکیه شکل گرفته است
سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۳
پاسخ آنکارا به بیانیه ۵ کشور: محور شرارت در مقابل ترکیه شکل گرفته است
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه با اشاره به بیانیه ۵ کشور علیه آنکارا در لیبی اظهار داشت: محور شرارت در مقابل ترکیه شکل گرفته است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در واکنش به بیانیه منتشر شده از سوی کشورهای مصر، یونان، قبرس، فرانسه و امارات که آنکارا را به دخالت نظامی در لیبی متهم کرده بودند اظهار داشت: کسانیکه با سیاست‌های خود آشفتگی و بی ثباتی در منطقه را رقم زده و با بی تفاوتی حملات یک دیکتاتور کودتادگر علیه مردمی که بدنبال دموکراسی هستند را نظاره می کنند، زمانیکه طرح‌هایشان از سوی ترکیه نقش بر آب شده رو به هذیان گویی آورده‌اند که این موضوع یک نمونه خوب از دو رویی آنهاست.
وی افزود: یونان و قبرس جنوبی به جای اینکه در موضوع مدیترانه با ترکیه و قبرس شمالی به مذاکره و گفتگو بپردازند، درباره مسائل بی ربط از کشورهای خارج از منطقه که استعمارگر هستند، انتظار همراهی دارند.
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه افزود: ترکیه بر اساس حقوق بین‌الملل منافع ملی مشروع خود را تعقیب می کند و ادعاهای غیرحقوقی و غیرقانونی این کشورها را به هیچ عنوان نمی پذیرد.
آکسوی با اشاره به مصر نیز اظهار داشت: مقامات این کشور به جای محافظت از حق مردمشان مدتی طولانی است که از آنها فاصله گرفته‌اند.
وی درباره امارات نیز گفت: مسائل مدیترانه هیچ ارتباطی به امارات نداشته و تنها ناشی از دشمنی با ترکیه است. سابقه این کشور در دشمنی با ترکیه و لیبی روشن است.
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در خصوص فرانسه با بیان اینکه عملیات چشمه صلح ضربه‌ای سنگین به طرح های این کشور در حمایت از گروه تروریستی و دولت سازی توسط این گروه بود یادآور شد: در چنین وضعیتی محور شرارت در مقابل ترکیه قرار گرفته است. تمام این کشورها را به عقل سلیم، رعایت حقوق بین‌الملل و تعامل دعوت می کنیم. صلح و ثبات در منطقه نه با اتحادهای شرورانه بلکه با گفتگو و مذاکره و همکاری می تواند شکل بگیرد
 
 
Share/Save/Bookmark