کد مطلب : 23872
کرملین: پوتین و بایدن به وجود اختلافات بین روسیه و آمریکا اعتراف کردند
دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۳
کرملین: پوتین و بایدن به وجود اختلافات بین روسیه و آمریکا اعتراف کردند
سخنگوی کرملین گفت، در جریان مذاکرات صریح و واقع بینانه روسای جمهوری روسیه و آمریکا، دو طرف بر وجود اختلاف نظرات جدی بین دو کشور اذعان کرده، ولی با ضرورت ادامه گفت‌وگوها و بررسی این مشکلات موافقت کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه شب گذشته در مصاحبه با برنامه مستند «مسکو.کرملین.پوتین» از شبکه اول تلویزیون این کشور اعلام کرد که "ولادیمیر پوتین" و "جو بایدن" روسای جمهوری روسیه و آمریکا در نخستین گفت‌وگوی تلفنی خود که کاملاً واقع بینانه بود، به وجود اختلافات بسیار عمیق بین دو کشور اعتراف کردند که نیازمند مذاکرات نسبتاً فشرده برای بررسی و حل و فصل آنهاست.  
سخنگوی کرملین با اشاره به واقع بینانه و کاری بودن مذاکرات پوتین و بایدن، توضیح داد: «صراحت مکالمات صورت گرفته در این است که هر دو طرف به وجود اختلافات بسیار عمیق بین روسیه و آمریکا اعتراف کردند و در عین حال موافقت کردند که وجود این اختلافات نباید مانع از انجام مذاکرات بین دو کشور شود، بلکه برعکس، این مسائل نیازمند بررسی عمیق و فشرده است.»
به گفته وی، یکی از نمونه‌های اختلاف نظر روسیه و آمریکا، ارزیابی از اوضاع داخلی اوکراین است و همانطور که "جن ساکی" سخنگوی کاخ سفید نیز یادآور شده، طرف روسی با مواضع واشنگتن در این رابطه موافق نیست.
پسکوف در پاسخ به سئوال دیگری، توافق مسکو و واشنگتن برای تمدید توافقنامه مربوط به اقدامات برای ادامه کاهش و محدود سازی تسلیحات راهبردی تهاجمی (معروف به پیمان استارت-3) را موفقیتی برای هر فرد متفکر و پیروزی دیپلماسی روسیه و شخص ولادیمیر پوتین ارزیابی کرد که همواره استدلال بسیار منطقی درباره این توافقنامه داشت و تلاش وی این امکان را فراهم کرد تا کنترل تسلیحات راهبردی تهاجمی همچنان بین دو کشور حفظ شود.
وی در عین حال به اراده سیاسی دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن، نیز اشاره کرد که در سایه آن مسکو و واشنگتن توانستند این سند مهم دوجانبه را برای 5 سال دیگر تمدید کنند.
علاوه بر این، سخنگوی کرملین یادآور شد که این برخورد منطقی دولت بایدن نوید بخش این باشد که برخورد مقامات واشنگتن به مسائل حساس مربوط به روابط دوجانبه بهبود یافته و مثبت‌تر شود. هرچند به گفته وی، نمی‌توان انتظار زیادی از تغییرات اساسی در مواضع ایالات متحده داشت.
سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه همچنین ابراز تأسف کرد که کشورهای اروپایی بدون تفکر و بدون پایه و اساس منطقی، سعی می‌کنند تا توان بالقوه روابط سازنده با روسیه را "به سطل آشغال" بیاندازند.
پسکوف تأکید کرد: «اکثریت قریب به اتفاق چالش‌هایی که در شرایط کنونی در مقابل کشورهای جهان و از جمله  کشورهای اروپایی قرار دارد، نیازمند توسعه گفت‌گوها و همکاری سازنده است. ولی متاسفانه اظهاراتی که همه روزه از سوی مقامات اروپایی شنیده می‌شود، اصلاً در این جهت گیری نیست و این مسئله‌ای است که مسکو از آن رضایت ندارد.»
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵