کد مطلب : 21612
سقوط ارزش‌ ارزهای ملی آسیای مرکزی هم‌زمان با کاهش ارزش روبل
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۴
سقوط ارزش‌ ارزهای ملی آسیای مرکزی هم‌زمان با کاهش ارزش روبل
در حالی که ارزش روبل رو به کاهش است، ارزهای ملی آسیای مرکزی از جمله صوم ازبکستان، سامانی تاجیکستان و تنگه قزاقستان کاهش محسوسی را در ارزش خود تجربه کردند.

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اوراسیانت، در پی کاهش ارزش روبل روسیه طی یک ماه گذشته، ارزهای ملی کشورهای آسیای مرکزی نیز در حال کاهش ارزش هستند. در یک شیفت اساسی در سیاستگزاری‌ها، مقامات ازبکستان گفته‌اند که آن‌ها اجازه خواهند داد که صوم، پول ملی این کشور به صورت شناور تعیین ارزش شود، که متضمن یک فاز جدید از بی‌ثباتی مالی خواهد بود.
در تاریخ 20 آگوست، بانک مرکزی ازبکستان نرخ رسمی تبدیل دلار به صوم را 9.450 به ازای یک دلار اعلام کرد. این امر نشانگر یک تنزل قیمت محسوس است. چرا که در تاریخ 16 آگوست، کمتر از یک هفته پیش از آن، یک دلار معادل 9.000 صوم معامله می‌شد.
در اقدامی دیگر، بانک مرکزی اظهار داشت که به بانک‌های تجاری و دفاتر مبادله‌ای اجازه خواهد داد تا ارزهای خارجی را روی پیشخوان به فروش رسانده، که تا کنون مقدور نشده است. مردم نیز معمولا مجبور به گرایش به سمت بازار سیاه برای به دست آوردن دلار هستند. دلار در هفته جاری 9.600 صوم در بازار ازبکستان به فروش رسید. اکنون نیز برای در ازبکستان خرید ارزهای خارجی هر کسی نیازمند ارائه مدارک شناسایی است.
در کشور همسایه ازبکستان، تاجیکستان که اقتصاد آن به میزان زیادی وابسته به وجوه ارسالی توسط کارگران مهاجر در روسیه است، در تاریخ 20 آگوست قیمت هر دلار معادل 9.70 سامانی معامله شد که در مقایسه با روز قبل که 9.43 سامانی بود، رشد قابل توجهی یافت.
نرخ رسمی ارز توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود و بسیار باثبات‌تر از نرخ‌های بازار سیاه است. مقامات اکنون مجبور به تسلیم شدن در مقابل واقعیتی که در خیابان‌ها در حال روی داد است، شدند.
مقامات این کشور می‌گویند که آخرین تنظیمات ارزی با هدف بستن شکاف میان نرخ‌های رسمی و بازار صورت گرفت. بانک مرکزی می‌گوید، این امر مردم بیشتری را وادار کرد تا ارزهای خود را در پیشخوان‌های دولتی تبدیل کنند. مبادله ارز بسیار سختگیرانه صورت می‌گیرد و احتکار حداقل بر روی کاغذ مجازات سنگینی دارد، اگرچه  در کل کشور به امری عادی بدل شده است. در واکنش به کنترل بی‌ثباتی‌های بیشتر، پیشخوان‌های مبادله‌ای دولتی از 20 آگوست شروع به خریدن ارزهای خارجی، بدون فروش کردند. در همین حال در بازار سیاه دلار حدود 9.9 سامانی معامله شد.
همانند آنچه همواره عامل فشار روی واحد پول این کشور، سامانی است، بانک مرکزی می‌گوید این امر به دلیل موازنه منفی تجارت خارجی، کاهش ارزش ارزهای مبادله شده و فقدان ارز خارجی در گردش صورت گرفته است.
آژانس آمار تاجیکستان اما می‌گوید که صادرات کشور در نیمه نخست سال 2019 به رقم 570.6 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با واردات 1.57 میلیارد دلاری قرار دارد.
قرقیزستان و قزاقستان که بازار سیاه نسبتا کمتری دارند، موج افزایشی بیشتری را در مقابل دلار متحمل شده‌اند.
تنگه، واحد پولی قزاقستان در مقایسه با دلار در واحد 366 معامله شد که پایین‌ترین میزان این پول است. این چالش در ارز ملی در اوایل ماه جاری قانونگذاران مالی در نورسلطان را وادار کرد تا محدودیت‌هایی در ساعات کاری دفاتر مبادله ارز اعمال شود تا کاهش ارزش تنگه تا حدودی تحت کنترل قرار بگیرد
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵