کد مطلب : 23836
توافق‌ جمهوری آذربایجان و ترکمنستان درباره میدان نفتی دریای خزر
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۹
توافق‌ جمهوری آذربایجان و ترکمنستان درباره میدان نفتی دریای خزر
کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکمنستان با امضای توافق‌نامه مشترک تجاری٬ اختلاف‌نظر در مورد مالکیت میدان نفتی در دریای خزر را حل کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکمنستان با امضای توافق‌نامه مشترک تجاری٬ اختلاف‌نظر در مورد مالکیت میدان نفتی "دوستلیق" (دوستی) در دریای خزر که جمهوری آذربایجان آن را "کپز" و ترکمنستان "سردار" می‌خوانند، حل کردند.
این منابع انرژی که در 140 کیلومتری آذربایجان و ترکمنستان واقع شده است٬ از این پس به صورت مشترک از سوی دو کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
این توافق‌نامه از سوی جیحون بایرام‌اف٬ وزیر امور خارجه آذربایجان و رشید مردوف٬ همتای ترکمنستانی وی امضا شد.
الهام علی‌اف و قربانقلی بردی‌محمداف٬ روسای جمهور دو کشور نیز در مراسم امضای این قرارداد به صورت ویدئو کنفرانس حضور یافتند و بر اهمیت آن تاکید کردند.
این میدان در سال 1980 کشف شد و ذخایر آن حدود 60 میلیون تن تخمین زده می‌شود. میدان نفتی «دوستلیق» همچنین حاوی 100 میلیارد متر مکعب گاز است.
الهام شبان، مدیر مرکز مطالعات نفت خزر در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: با امضای توافق نامه همکاری مشترک در میدان نفتی «دوستلیق»٬ صفحه جدیدی در زمینه همکاری‌ در بخش انرژی بین آذربایجان و ترکمنستان گشوده شد.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان و ترکمنستان پس از استقلال با شرکتهای کشورهای ثالث به طور جداگانه توافقاتی را در مورد این میدان نفتی انجام داده بودند٬ گفت: ولی این توافق نامه‌ها با اعتراض دو کشور فسخ شده و عملیاتی نشده است.
شبان تصریح کرد: باکو به دلیل اینکه زیرساخت‌های لازم برای انتقال نفت و گاز تولیدی از این میدان را دارد٬ می‌تواند با سهولت و با هزینه کمتری آن را به ساحل منتقل کند. همچنین باکو قادر است با پروژه خط لوله گاز طبیعی ترانس آناتولی (TANAP) و پروژه خط لوله گاز طبیعی ترانس آدریاتیک (TAP) گاز طبیعی استخراج شده از این بستر را به اروپا انتقال دهد. ذخایر جدید باعث ایجاد ثبات در تولید نفت در آذربایجان می‌شود.
 
 
Share/Save/Bookmark