کد مطلب : 19434
آذربایجان میزبان مذاکرات دولت افغانستان و طالبان
سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۳
آذربایجان میزبان مذاکرات دولت افغانستان و طالبان
جمهوری آذربایجان از برگزاری مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان در این کشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، آژانس خبری ای پی ای آذربایجان به نقل از منابع دیپلماتیک کشورش نوشت که قرار است باکو میزبان گفتگوهای مستقیم صلح بین دولت افغانستان و طالبان باشد.
این آژانس خبری افزود که باکو در ۲۸ ژوئن (۷ خرداد) و در حاشیه نشست گروه بین المللی تماس میزبان گفتگوهای مستقیم صلح دولت افغانستان با طالبان خواهد بود.
بر اساس گزارش این رسانه، «حکمت خلیل کرزای» معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان نیز در نشست گروه تماس به نمایندگی از افغانستان حضور خواهد یافت.
اما هنوز مشخص نشده است که از طرف گروه طالبان و همچنین دولت افغانستان چه نمایندگانی در این نشست شرکت خواهند کرد.
از طرفی «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که پس از ۱۷ سال جنگ و خونریزی اکنون نشانه‌های واقعی از آغاز گفتگوها بین دولت افغانستان و طالبان را می‌بیند.
ماتیس با اشاره به آتش بس ۳ روزه از سوی طالبان گفت که هرچند طالبان تمدید آتش بس را رد کرده اند اما اینکه بخشی از طالبان با دولت افغانستان متحد شوند، ناممکن نیست.
وی قبل از نخستین سفرش به چین، در فردوگاه «ایلیسن» درایالت آلاسکا گفت: این نشانه‌ها نه تنها در دولت وحدت ملی افغانستان دیده شده بلکه عمیقا در بین طالبان نیز دیده شده است؛ ما خواهیم دید که وضعیت به وجود آمده چه پیشرفت‌هایی خواهد داشت.
گفتنی است که شورای عالی صلح افغانستان از برگزاری چنین نشستی در باکو ابراز بی‌خبری کرده و سایر نهادهای دولتی افغانستان نیز تاکنون در این خصوص ابراز نظری نکرده اند
 
 
Share/Save/Bookmark