کد مطلب : 21594
شهرداران وان، ماردین و دیاربکر ترکیه برکنار شدند
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۸
شهرداران وان، ماردین و دیاربکر ترکیه برکنار شدند
شهرداران سه شهر کردنشین ترکیه برکنار شدند.
 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شهرداران وان، ماردین و دیاربکر ترکیه برکنار شدند.
نیروهای پلیس به دستور وزارت کشور در نخستین ساعات بامداد امروز در گروه‌های پرشمار به ساختمان‌های مرکزی شهر شهرداری‌های دیاربکر، وان و ماردین اعزام شدند و در حال حاضر صدها نفر از نیروهای پلیس ضد شورش در برابر شهرداری‌های این شهرهای کردنشین حضور پیدا کرده‌اند.
وزارت کشور ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که شهرداران این شهرها برخلاف قوانین ترکیه شهرداری‌ها را اداره کرده و بودجه و اعتبارات شهرداری و همچنین امکانات مکانیزه و منابع انسانی را در خدمت اهداف گروه تروریستی پ.ک.ک به کار گرفته‌اند.
همچنین در این بیانیه ادعا شده که شهرداران شهرهای مزبور بخشی از بودجه شهرداری را به صورت پول نقد برای نیروهای پ‌ک‌ک فرستاده‌اند.
در حال حاضر بنا به دستور وزارت کشور ترکیه استانداران دیاربکر، وان و ماردین  با حفظ سمت به عنوان شهردار قیم در این شهرها مشغول به فعالیت شده‌اند.
علاوه بر این، طی عملیاتی که در این سه استان انجام گرفت، 418 نفر از افرادی که گفته می‌شود عضو گروه پ ک ک هستند بازداشت شدند.
پیش از این الهام ایشیک یکی از تحلیل‌گران سیاسی ترکیه که در دوران مذاکرات صلح بین دولت و پ.ک.ک٬ به رسانه‌های ترکیه معرفی شده به این موضوع اشاره کرده بود.
او دیشب در شبکه توییتر نوشته است: احمد ترک شهردار ماردین٬ سلجوق مزراکلی شهردار دیاربکر و بدیعه اوزگوکچه ارتان شهردار وان٬ از پست خود برکنار شده‌اند و وزارت کشور به زودی افرادی را به عنوان قیم به جای آنها معرفی خواهد کرد.
انتشار این خبر از سوی ایلهام ایشیک با واکنش‌های گسترده روبرو  شد و او در توییت بعدی نوشت: من خبر دارم که این حکم صادر شده است. اطلاع دادم که شاید جلو اجرای آن گرفته شود.
او دوبار با هماهنگی هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت ترکیه برای ملاقات با عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک به جزیره‌ ایمرالی فرستاده شده بود.
در اغلب شبکه‌های تلویزیونی ترکیه از الهام ایشیک به نام بالکچی (ماهیگیر) یاد می‌شود.
خود او در مورد این لقب گفته است: در دورانی که دولت قصد داشت در مذاکرات صلح از من کمک بگیرد٬ در یکی از کافه‌های مشهور ماهیگیرها بودم و در آنجا به سراغ من آمدند و به همین خاطر این کد٬ انتخاب شد.
شایان ذکر است سه شهر ماردین٬ دیاربکر و وان٬ از شهرداری‌های کلان‌شهر ترکیه محسوب می‌شوند و بودجه‌ها و امکانات ویژه‌ای در اختیار شهرداران این شهرها قرار گرفته می‌شود.
در انتخابات پیشین محلی در ترکیه٬ حزب دموکراتیک خلق‌ها از نهادهای اقماری پ.ک.ک٬ توانست کنترل این شهرها را در دست بگیرد و در هفته‌های اخیر٬ بارها در روزنامه‌های ملی‌گرای راست افراطی و همچنین در رسانه‌های وابسته به حزب حاکم٬ اخبار و گزارش‌های فراوانی علیه شهرداران این سه شهر٬ منتشر شده است که برخی از این گزارش‌ها دال بر اخراج کارگران و کارمندان هوادار آکپارتی و استخدام افراد هوادار پ.ک.ک است.
پس از رویدادهای سال 2014 میلادی و شعله‌ور شدن مجدد آتش جنگ بین ترکیه و پ.ک.ک٬ وزارت کشور دستور برکناری 100 شهردار وابسته به حزب دموکراتیک خلق‌ها را صادر کرده و افرادی را به جای قیم دولت به جای آنها معرفی کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵