کد مطلب : 19614
بانک جهانی: کارخانه ها و شرکتهای دولتی در تاجیکستان زیان ده هستند
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۶
بانک جهانی: کارخانه ها و شرکتهای دولتی در تاجیکستان زیان ده هستند
بانک جهانی از زیان ده بودن نزدیک به نیمی از کارخانه ها و شرکتهای دولتی در تاجیکستان خبر داد.
به گزارش رادیوتاجیکی به نقل ازتاپ تی جی، بانک جهانی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، در سال 2017 ، از 23 کارخانه بزرگ دولتی در تاجیکستان 11 کارخانه زیان ده بوده است.
در این گزارش تاکید شده است که کارخانه آلومینیوم و شرکت دولتی برق تاجیک از جمله زیان ده ترین کارخانه های دولتی درسال 2017 به حساب می آیند.
میزان زیان مالی کارخانه ها و شرکتهای دولتی تاجیکستان در سال 2017 بیش از 2 میلیارد  و 800 میلیون سامانی براورد شده که برابر با 4 وشش دهم درصد از تولید ناخالص ملی این کشور بوده است. به دلیل پایین بودن درامد مالی برخی از کارخانه ها و شرکتهای دولتی در تاجیکستان کارشناسان بانک جهانی به دولت این کشور توصیه کرده اند که به فکراصلاحات در مدیریت و تقویت نظارت بر فعالیت مالی این مراکز باشد.
همچنین کارشناسان بانک جهانی با اشاره به افزایش بدهی برخی از کارخانه ها به شرکت دولتی برق تاجیک بابت برق مصرفی گفته اند که در مورد امکان بازپرداخت بخشی از این بدهی مالی تردید دارند.
این درحالی است که بدهی کارخانه آلومینیوم تاجیکستان به شرکت برق تاجیک بابت برق مصرفی به 421 میلیون سامانی، بخش خانگی 930 میلیون سامانی و سایر مشترکان 770 میلیون سامانی رسیده است.
طی دوران استقلال تاجیکستان در این کشور 11 هزار کارخانه و شرکتهای دولتی به قیمت ناچیزی به افرادی که هیچ تخصصی نداشتند واگذارشد که این اقدام موجب از کار افتادن این مراکز تولیدی شد و تجهیزات آنها نیز به عنوان آهن پاره فروخته شد. این اقدام موجب ورشکست شدن صنایع این کشور شد و اکنون اکثر این کارخانه ها از کارافتاده اند
 
 
Share/Save/Bookmark