کد مطلب : 22304
رایزنی پوتین و مرکل برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی لیبی در برلین
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۶
رایزنی پوتین و مرکل برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی لیبی در برلین
در شرایطی که رهبران طرفین درگیری‌ها در لیبی، بدون امضای توافقنامه آتش‌بس پایتخت روسیه را ترک کردند، "ولادیمیر پوتین" درباره فراهم سازی مقدمات برگزاری کنفرانس بین‌المللی برای کمک به حل بحران لیبی در آلمان، با "آنگلا مرکل" گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه و "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان شب گذشته در جریان مذاکراتی تلفنی، درباره فراهم سازی مقدمات برگزاری کنفرانس بین المللی در برلین به منظور حل و فصل بحران در لیبی گفت‌وگو کردند.
طبق این اطلاعات، این گفتگو به ابتکارعمل طرف آلمانی صورت گرفت موضوع آن فراهم سازی مقدمات کنفرانس بین المللی برلین درباره لیبی بود. ولادیمیر پوتین همچنین خانم مرکل را از نتیجه نشست رهبران طرفین درگیری‌ها در لیبی که روز دوشنبه در مسکو انجام شد، مطلع کرد.
گفته می شود برگزاری این کنفرانس در تاریخ 19 ژانویه (29 دی ماه) برگزار خواهد شد. "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه از قبل اعلام کرده که برای شرکت در این کنفرانس به آلمان خواهد رفتد. مسکو هنوز پاسخ نهایی در باره برنامه ولادیمیر پوتین در این رابطه نداده است.
مقامات روس رایزنی‌های روز دوشنبه در مسکو را یک پیشرفت می‌دانند
در نشست مسکو "فایز سراج" رئیس دولت وفاق ملیدر طرابلس و "خلیفه حفتر" فرمانده ارتش ملی لیبی حضور داشتند. به گفته سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه ، نمایندگان طرفین درگیری در لیبی پیش نویس سند مربوط به حل و فصل بحران در این کشور را مثبت ارزیابی کردند.
لاوروف گفت: «در نشست مسکوسندی مورد بررسی قرار گرفت که اجازه می‌دهد تا موضوعات مربوط به آتش بس مشخص شوند. پیش نویس سند نهایی جلسه امروز بطور مفصل مورد بررسی قرار گرفت و مذاکرات کاملاً جدی بودند. نمایندگان هر دو طرف مناقشه این سند را مثبت ارزیابی کرده اند. البته ژنرال حفتر برای مطالعه این توافقنامه زمان بیشتری خواسته و من امیدوارم که این تصمیم مثبت باشد.»
وزیر خارجه روسیه در مجموع رایزنی‌های صورت گرفته در مسکو را یک پیشرفت ارزیابی کرد و یادآور شد که پیش نویس توافقنامه مذکور در نشست وزرای دفاع و خارجه روسیه و ترکیه نیز مورد بررسی قرار گرفت.
موضوع اصلی مذاکرات مقامات بلندپایه سیاسی و نظامی دو کشور بررسی اجرای عملی طرح آتش‌بس در لیبی بود که در بیانیه مشترک روسای جمهوری دو کشور در تاریخ 8 ژانویه (18 دی ماه) در استانبول مورد تاکید قرار گرفته بود.
طرفین مناقشه در لیبی، بدون امضای توافقنامه مسکو را ترک کردند
این در حالی است که خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی و "عقیله صالح عیسی" رئیس مجلس نمایندگان لیبی، اوایل بامداد امروز (سه شنبه)  بدون امضای توافق آتش بس با "فایز سراج" رئیس دولت وفاق ملی، پایتخت روسیه را ترک کردند. البته طرفین درگیری‌های لیبی در مسکو از انجام مذاکرات مستقیم با یکدیگر خودداری کرده بودند.
خلیفه حفتر هنگام ترک مسکو گفت، این توافقنامه را از آن جهت امضاء نکرده  که نسخه پیشنهادی این سند تعدادی از درخواست‌های ارتش ملی لیبی را نادیده گرفته است.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵