کد مطلب : 18480
پرداخت هزینه جنگ اقتصادی آمریکا با روسیه توسط اروپا
سرگئی کاراتایف*
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۲
پرداخت هزینه جنگ اقتصادی آمریکا با روسیه توسط اروپا
اظهار نظرهای برخی نمایندگان اتحادیه اروپا در اجلاس داووس بار دیگر ثابت کرد که آمریکا به طور فراگیر از تحریم ها به عنوان ابزاری در راستای جنگ اقتصادی و روشی برای مبارزه با کشورهای مخالف خویش در بازار تجاری استفاده می کند.
نمونه استفاده از این ابزار سیاسی توسط واشنگتن را در موضوع صادرات گاز روسیه به اروپا می توان مشاهده کرد. زمانی که تحریم ها نه در برابر روسیه و سیاست هایش بلکه با هدف کاهش رقابت در بازار گاز اروپا و به دست آوردن فرصتی به منظور صادرات تولیدکنندگان امریکایی اعمال می شوند.   
قطعا آمریکا جنگ تجاری در برابر روسیه را آغاز کرده و روسیه نیز آن را به دفعات اعلام کرده است. به عنوان مثال این سیاست آمریکا در آخرین تحریم ها علیه روسیه کاملا مشهود است. در آخرین گزارشهای تجاری ارائه شده توسط وزارت بازرگانی آمریکا که در ژانویه 2018 منتشر شد، به روشنی تصریح شده است که روسیه مانند چین، قوانین تجارت جهانی (wto) را نقض می کند و در روابط بین المللی یک بازیگر خاطی است.
نیت اصلی آمریکایی ها در ارائه چنین گزارشاتی  که مبتنی بر واقعیت نیستند صرفا اقدامات پیش زمینه ای در راستای آماده سازی برای حملات و اقدامات شدیدتر بعدی است. این تصمیمات با هدف جلوگیری از صادرات کالاهای روسی به بازارهای آمریکا و حتی شاید اروپا در آینده اخذ شده و اجرایی می شود.
البته اینگونه سیاست ها حاکی از آن است که اقتصاد آمریکا که امروزه هژمون جهانی دارد، در شرایط خوبی بسر نمی برد. کسری بودجه آمریکا بر اساس آمار مراکز تحقیقاتی از آمار سال گذشته فراتر خواهد رفت و این برای اقتصاد آمریکا یک رکورد به حساب می آید. تنها در نوامبر 2017  این کسری بالغ بر 50 میلیارد دلار و در کل سال چیزی حدود 514 میلیارد دلار بود. 
بنابر اظهارات کارشناسان در اجلاس داووس، تلاش برای اصلاح اوضاع اقتصادی آمریکا تا کنون تنها منجربه سردی روابط با کشورهای اروپایی شده است. اروپا تمایل ندارد که سلطه افزونتر اقتصادی آمریکا را بر خویش بپذیرد و از سوی دیگر در شرایطی قرار دارد که نمی تواند آن را رد کند.
هزینه جنگ تجاری فعلی واشنگتن را اروپایی ها باید پرداخت کنند که در نهایت منجر به تبدیل شدن اروپا به یک مصرف کننده خواهد شد و این فرجامی است که به هیچ وجه خوشایند سیاستمداران اروپا نیست.
در راستای اقدامات تلافی جویانه در برابر آمریکا، روسیه باید از تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور حمایت بیشتری به عمل آورد. روسیه لازم است که وارد بازارهای جدید شود. پویایی تجارت روسیه با کشورهای آسیایی در حال افزایش است و این به معنای ورود به بازارهای آسیایی است و این موضوع احتمالا موجب نگرانی شرکای اروپایی مسکو شده است.


*کارشناس «ریسی»
ترجمه: حامد موذنی
منبع: موسسه تحقیقات استراتژیک روسیه (ریسی)
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵