کد مطلب : 24050
در موضع گیری جانبدارانه؛
اتحادیه اروپا از حضور نظامی روسیه در مرز اوکراین نگران شد
دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۷
اتحادیه اروپا از حضور نظامی روسیه در مرز اوکراین نگران شد
روسیه می گوید افزایش حضور نظامی در مرز با اوکراین ماهیت دفاعی دارد حال آنکه اتحادیه اروپا ترجیح می دهد اوضاع را طور دیگری توصیف کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با «دمیترو کولبا» وزیر خارجه اوکراین، با ابراز نگرانی از اقدامات نظامی روسیه در مرز با این کشور، مدعی حمایت بی قید و شرط این نهاد از دولت کی یف شد.
وی همچنین گفت در جلسه ای که اواخر ماه میلادی جاری (آوریل) با وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دارد؛ این موضوع را به بحث و تبادل نظر خواهد گذاشت.
کی یف این هفته روسیه را به صف آرایی قوای خود در مرزهای شمالی و شرقی اوکراین و همچنین شبه جزیره کریمه متهم کرد.
این در حالی است که مسکو با ابراز نگرانی از بابت اقدامات تحریک آمیز کی یف که به تشدید تنش با جدایی طلبان در شرق اوکراین منجر شده است؛ تاکید کرد که افزایش حضور نظامی در مرز با کشور همسایه ماهیت دفاعی دارد و تهدیدی برای هیچکس نیست.
پیشتر هم وزرای خارجه فرانسه و آلمان در بیانیه ای مشترک از دولت کی یف حمایت کرده بودند.
این در حالی است که ناتو هم موضعی جانبدارانه در قبال مسائل اوکراین دارد حال آنکه مسکو هشدار داد حضور نظامی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی را در اوکراین برنمی تابد.
پیشتر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه هم گفته بود: هرگونه تلاش جدید برای به راه انداختن جنگ در منطقه «دونباس» ممکن است به نابودی اوکراین ختم شود.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵