کد مطلب : 18570
در پي تمديد مکرر حالت اضطراري؛ شوراي اروپا به آنکارا هشدار داد
جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۶
توربيون ياگلند دبير کل شوراي اروپا درباره طولاني بودن و گستره حالت اضطراري در ترکيه بعد از کودتاي ‏‏نظامي نافرجام ‏‏پانزدهم ‏ژوييه سال ‏‏‏2016 در اين کشور هشدار داد.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از خبرگزاري فرانسه ، شوراي اروپا به آنکارا درباره حالت اضطراري هشدار داد.
توربيون ياگلند دبير کل شوراي اروپا درباره طولاني بودن و گستره حالت اضطراري در ترکيه بعد از کودتاي ‏‏نظامي نافرجام ‏‏پانزدهم ‏ژوييه سال ‏‏‏2016 در اين کشور هشدار داد.
ياگلند در سخناني در آنکارا از اينکه حالت اضطراري در ترکيه تا اين زمان طولاني مدت و دامنه آن تا اين حد گسترده شده است­ ابراز نگراني کرد.
ياگلند در همين باره از بازداشت گسترده روزنامه نگاران، نمايندگان ، شهرداران ­و مدافعان حقوق بشر ابراز نگراني کرد.
وي خاطر نشان کرد ادامه اين روند براي دموکراسي و حاکميت کارآمد و موثر قانون­ مضر است. دبير کل شوراي اروپا اعلام کرد موج دستگيري هايي که حکومت ترکيه به راه انداخته موجي از ترس و وحشت را در همه جاي کشور به وجود آورده است.
ياگلند از ترکيه خواست درخواست افراد بازداشت شده را در راستاي کنوانسيون حقوق بشر اروپا بررسي کند تا بار پرونده ها بر دوش دادگاه حقوق بشر اروپا که به عنوان نهاد قضايي شوراي اروپا وظيفه دفاع از حقوق ‏بشر، زمامداري قانون و حمايت ‏از آزادي هاي اساسي در جوامع ‏اروپايي را برعهده دارد و از نظر ‏قضايي، نظر ‏کارشناسي خود را درباره ‏پرونده هاي مورد اختلاف در ‏کشورهاي اروپايي اعلام مي ‏کند سنگيني نکند.
وي خاطر نشان کرد اگر بار پرونده هاي مربوط به نقش حقوق بشر در ترکيه بر دادگاه حقوق بشر اروپا سنگيني کند تنها ظرفيت و اراده ترکيه براي احترام گذاشتن­ کنوانسيون هاي اين نهاد قضايي اروپا را زير سئوال خواهد برد.
ياگلند بر اهميت دادگاه قانون اساسي در ترکيه تاکيد کرد.­اقتدار اين دادگاه­ در ماه هاي اخير با تصميمات دادگاه هاي بدوي که با آزادي دو روزنامه نگار و نويسنده مخالفت کردند زير سئوال رفته است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵