کد مطلب : 18282
قزاقستان در تلاش برای کسب جایگاه در آسیای مرکزی
يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۷
قزاقستان در تلاش برای کسب جایگاه در آسیای مرکزی
به گزارش ایرنا قزاقستان در سال 2017 به رهبری سیاستمدارانی از نسل شوروی سابق و اقتصاد نفتی ، حرکتی رو به جلو داشت و زمامداران آن با تلاش برای کسب جایگاه درآسیای مرکزی و دنیا توانستند با بهره گیری از پتانسیل های اقتصاد نفتی ،این کشور را به عنوان عنصری کارآ در سپهر سیاست معرفی کنند.
 
اگر بخواهیم چهره قزاقستان را ترسیم کنیم ، باید بگوییم این جمهوری تازه تاسیس 27 ساله با وسعت قابل توجه ، وضعیت اقتصادی مطلوبی در مقایسه با سایر کشورهای آسیای مرکزی دارد و این کشور اقتصاد به نسبت مطلوب خود را مدیون مساحت زیاد، معادن نفت و گاز و سایر منابع روزمینی و زیرزمینی و جمیت کم است.
زمامداران این کشور در سال گذشته میلادی نیز برای کسب جایگاه مناسب در آسیای مرکزی و دنیا تلاش کردند ، برگزاری نمایشگاه بین المللی اکسپو – 2017 باعنوان ' انرژی آینده ' ، برگزاری هشت دوره مذاکرات حل بحران سوریه معروف به روند آستانه ، عضویت غیردایمی قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد، پایان تنش میان آستانه و بیشکک و تغییر الفبای کشوراز سیریلیک به لاتین، از رویدادهای مهم قزاقستان در سال 2017بود .

**برگزاری نمایشگاه بین المللی اکسپو – 2017
از رویدادهای مهم قزاقستان در گذشته ، برگزاری نمایشگاه بین المللی اکسپو - 2017 در ماههای ژوئن تا سپتامبرتحت عنوان ' انرژی آینده ' بود .
قزاقستان حق میزبانی این نمایشگاه بین المللی را در رقابت با 160 کشور به دست آورد و در آن مدرن ترین فنآوری ها در حوزه استفاده از انرژی پاک به نمایش گذاشته شد .
این نمایشگاه بین المللی با مشارکت 115 کشور و نمایندگان 22 نهاد بین المللی برگزار و در آن 193 فنآوری پیشرفته در حوزه انرژی جایگزین، به نمایش درآمد و نزدیک به چهارمیلیون نفر از جمله 500 هزار تبعه خارجی از187 کشور از آن بازدید کردند .

*** برگزاری هشت دور مذاکرات صلح سوریه درآستانه
برگزاری هشت دور مذاکرات صلح سوریه موسوم به روند آستانه در سال 2017، دستآورد مهم دیپلماسی قزاقستان به شمار می رود؛
این مذاکرات که از ماه ژانویه سال گذشته آغاز و هشتمین نشست آن درماه دسامبربرگزار شد، این مذاکرات که با حضور کشورهای ضامن رژیم آتش بس در سوریه از جمله روسیه ، ایران و ترکیه و همه طرف های درگیر در امور سوریه بر پا می شد ، نقش بسزایی در بازگشت آرامش به سوریه داشت .
کارشناسان بر این باورند که روند آستانه کارآیی مذاکرات ژنو را که فرمت اصلی برای حل بحران سوریه است، افزایش می دهد .

**عضویت غیر دایمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد
یکی از رویدادهای مهم قزاقستان در سیاست خارجی ، عضویت غیر دایمی این کشور در شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال های 2017 و 2018 میلادی از حوزه کشورهای آسیا و اقیانوسیه بود.
قزاقستان ضمن عضویت غیر دایمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد، از اول ماه ژانویه سال جاری میلادی ریاست دوره ای این شورا را به مدت یک ماه بر عهده گرفت .
دولت قزاقستان اعلام کرد، درصدد است ازعضویت در این شورا برای پیش بردن منافع ملی راهبردی مبتنی بر تقویت ثبات و امنیت این کشور و نیز منطقه آسیای مرکزی، استفاده کند .

**برگزاری اجلاس سران کشورهای عضوسازمان همکاری شانگهای
برگزاری اجلاس شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در ماه ژوئن سال 2017 میلادی و در روز افتتاح نمایشگاه بین المللی اکسپو – 2017 در آستانه یکی از رویدادهای مهم در حوزه سیاسی قزاقستان به شمار می رود .
در اجلاس شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای اسناد عضویت هند و پاکستان در این سازمان به امضا رسید .
عضویت هند و پاکستان در سازمان همکاری شانگهای به توسعه این سازمان تحرک قابل توجه بخشید و موجب تقویت جایگاه بین المللی آن شد .
در این اجلاس ریاست دوره ای در سازمان همکاری شانگهای از قزاقستان به چین واگذار شد .

** پایان تنش قزاقستان و قرقیزستان
اواخر سال 2017 میلادی با سفر رسمی سورونبای ژئن‌بیکف رییس جمهوری قرقیزستان به قزاقستان و برقراری روابط عادی میان دو کشور همسایه همراه بود .
در دوره ریاست جمهوری آلمازبیک آتامبیک اف رییس جمهوری قبلی قرقیزستان سردی در روابط این کشور و قزاقستان حاکم بود .
کارشناسان عقید دارند سردی و تنش در روابط دو کشور به سال 2010 میلادی که بر اثر انقلاب ماه آوریل همان سال کورمانبیک باکی اف رییس جمهوری سرنگون شده قرقیزستان در قزاقستان پناهندگی یافت که موجب واکنش منفی دولت جدید قرقیزستان به رهبری آلمازبیک آتامبیک اف شد.
قرقیزستان در دوره ریاست جمهوری آتامبیک اف قزاقستان را بطور مرتب به دخالت در امور داخلی این کشور متهم می کرد .
تنش در روابط قرقیزستان و قزاقستان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 23 مهر ماه سال گذشته در قرقیزستان به اوج رسید و دولت بیشکک، آستانه را به دخالت در روند انتخابات متهم کرد .
همچنین مشکلات در تردد وسایل نقلیه و رفت آمد های شهروندان قرقیزستان در مرز مشترک دو کشور به قزاقستان به تنش در مناسبات دامن می زد .
سورونبای ژئن‌بیکف، رئیس جمهوری قرقیزستان درسفربه قزا قستان اعلام کرد ، این کشور روابط خود با قزاقستان را تعمیق می کند .
نورسلطان نظربایف نیز قزاقستان را شریک عمده قرقیزستان عنوان کرد و گفت ، آستانه 650 میلیون دلار در اقتصاد قرقیزستان سرمایه گذاری کرده است .
نظربایف همچنین گفت ، قزاقستان برنامه ریزی کرده است ، حجم گردش تجاری با قرقیزستان را تا سال 2020 میلادی به یک میلیارد دلار برساند .

*** تشدید قوانین و مقررات امور دینی
یکی از اقدامات دولت قزاقستان در سال 2017 میلادی اثر گذاری در حیات اجتماعی این کشور تکمیل و تشدید قوانین امور دینی بود .
نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، در ماه جولای قانون سلب تابعیت در رابطه با تروریسم را امضا کرد.
همچنین در ماه اگوست - مرداد - پیش نویس قانون ممنوع حجاب در اماکن عمومی مورد بررسی قرار گرفت . این پیش نویس همچنین محدودیت هایی برای علاقمندان به کسب تحصیل دینی در خارج از کشورکه تحصیل دینی ابتدای را در قزاقستان نداشتند ، در نظر داشت .
پیش نویس قانون یاد شده که هنوز در باره تصویب آن خبری نیست همچنین ازدواج بر اساس آیین های مذهبی بدون ثبت رسمی را ممنوع می کند .

** مبارزه با تروریسم
در سالی که گذشت ، دولت قزاقستان برنامه جدید مقابله با تروریسم و افراطی گری را تدوین کرده و اجرای این برنامه قرار است تا سال 2020 میلادی ادامه یابد .
قزاقستان یکی از کشورهای فعال در مبارزه با گروه های تروریستی بین المللی از جمله داعش به شمار می رود .
بر اساس فرمان رییس جمهوری قزاقستان برنامه دولتی مبارزه با تروریسم و افراطی گری دینی در سال های 2013 الی 2017 میلادی در این کشور تدوین و اجرا شده است .
همچنین نیروی ویژه مبارزه با تروریسم در این کشور تشکیل شده است .

*** قزاقستان الفبای لاتین را جایگزین الفبای سیریلیک کرد
یکی از اقدماتی که دولت در سال 2017 میلادی در حوزه فرهنگی و اجتماعی این کشور انجام داد مربوط به جایگزینی الفبای لاتین الفبای سیریلیک بود .
نور سلطان نظر بایف رئیس جمهوری قزاقستان در سال گذشته در این ارتباط فرمانی صادر کرد و بر اساس این فرمان،هیات دولت قزاقستان موظف به تاسیس کمیسیون دولتی برای جایگزین کردن الفبای لاتین است و همچنین الفبای معیار لاتین باید برای زبان قزاقی تصویب شود .
فرمان رئیس جمهوری قزاقستان شامل بکارگیری کامل الفبای لاتین در چند مرحله تا سال 2025 میلادی یعنی در مدت هفت سال آینده در این کشور است.
الفبای لاتین برای زبان قزاقی پدیده تازه‌ای نیست و در سال 1929 میلادی با تصمیم دولت وقت شوروی، الفبای واحدی برای زبان‌های ترکی قلمرو این دولت مبتنی بر خط لاتین ایجاد شده بود که بیش از 10 سال مورد استفاده قرار گرفت .
در سال 1940 میلادی مانند زبان‌های دیگر جماهیر آسیای میانه، الفبای سیریلیک، جایگزین لاتین شد.
طبق شمارش نفوس سال 2009 میلادی در قزاقستان ، قزاق‌ها 63 درصد و روس‌ها 24 درصد جمعیت 17 میلیونی قزاقستان را تشکیل می‌دهند.

***اصلاح قانون اساسی
رییس جمهوری قزاقستان در ماه ژانویه سال 2017 میلادی فرمانی در باره اصلاح قانون اساسی این کشور صادر کرد .
در پی موافقت شورای قانون اساسی قزاقستان 19 ماده قانون اساسی شامل تقسیم بندی مجدد صلاحیت قوه سه گانه این کشور اصلاح شد .
بر اساس اصلاحیه قانون اساسی رییس جمهوری ضامن قانون اساسی و داور عالی میان قوا ، تعیین کننده استراتژی سیاست های دادخلی و خارجی و نیز تامین کننده امنیت و قدرت دفاعی قزاقستان است .
همچنین نظارت بر فعالیت های اقتصادی و اجتماعی که در بدو استقلال ملی قزاقستان بر عهده رییس جمهوری قزاقستان بود ، به هیات دولت این کشور واگذار شد .
با اصلاح قانون اساسی پارلمان قزاقستان صلاحیت های جدید را به دست آورد و هیات دولت از این پس مسئولیت در برابر رییس جمهوری و پارلمان این کشور خواهد داشت و نخست وزیر از این پس تشکیل هیات دولت و ساختار آن غیر از وزیران امور خارجه و دفاع ، فقط در پی رایزنی با پارلمان انجام خواهد داد .
وزیران امور خارجه و دفاع از سوی رییس جمهوری قزاقستان منصوب می شوند .

**برنامه توسعه مسکن
در سالی که گذشت ، دولت قزاقستان اجرای برنامه توسعه مسکن موسوم به ' نورلی ژر' ( مکان نور ) را آغاز کرد و بر اساس این برنامه ،در مرحله نخست که شامل سال های 2017 الی 2021 میلادی است ، ساخت 53 میلیون متر مربع مسکن پیش بینی شده و دولت برنامه ریزی کرده است در این مرحله 769 میلیارد تنگه اختصاص دهد . ( نرخ یک دلار آمریکا برابر 343 تنگه ارز ملی قزاقستان است )
همچنین برنامه ریزی شده است در قالب اجرای این برنامه دولتی که قرار است تا سال 2031 ادامه یابد ، 1.8 تریلیون تنگه اختصاص یابد و 1.5 میلیون خانواده صاحب مسکن شوند .
 
 
Share/Save/Bookmark