کد مطلب : 16662
درباره حضور نظامی روسیه در دریای مدیترانه
ای. ان. کرامارووا*
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۴
درباره حضور نظامی روسیه در دریای مدیترانه
دریای مدیترانه در کنار قطب شمال، اقیانوس آرام و آتلانتیک در سیاست دریایی روسیه مورد توجه خاص قرار گرفته است. برهمین اساس حضور نظامی روسیه در دریای مدیترانه با هدف تبدیل این منطقه به منطقه ای با ثبات از لحاظ نظامی و سیاسی و همزیستی مسالمت آمیز در برنامه قرار دارد. برای روسیه این منطقه در سیاست و همکاری های بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است. به رسمیت شناختن نتیجه رفراندوم کریمه به مسکو این امکان را داد تا بتواند دسترسی کشورهایی که خیلی هم روابط دوستانه ای با روسیه ندارند را به دریای سیاه-دریای مدیترانه محدود نماید. از طرفی مسکو بدین ترتیب توانست به مناطقی در دریای مدیترانه که برای منافع روسیه اهمیت استراتژیک دارند، نزدیک تر شود. تقویت روابط با ترکیه در این چارچوب از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که ترکیه بر دریای سیاه نظارت دارد و پل بین اروپا و آسیا محسوب می شود. این همکاری گسترده می تواند افق های جدیدی را برای مسکو در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی بگشاید.
ترکیه برای مدت های طولانی سیاست همگرایی با اروپا را دنبال می کرد. ترکیه از سال 2005 مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا را آغاز کرد. در چند سال اخیر شاهد اظهارات تند رهبران اروپا علیه ترکیه بوده ایم به خصوص پس از کودتای نافرجام در سال 2016.
ترکیه در حال حاضر دوران پیچیده ای از تاریخ خود را پشت سر می گذارد. روابط روسیه و ترکیه در حال حاضر تلاشی هستند برای یافتن یک راه حل میانه در جهت حل مشکلات فراوان موجود. ترکیه در تقابل روسیه و غرب می تواند با تبدیل موقعیت جغرافیایی خود به برتری اقتصادی و سیاسی موضع برتری داشته باشد.

*کارشناس مرکز تحقیقات استراتژیک روسیه (ریسی)
ترجمه: موسی عبداللهی
منبع: https://riss.ru/events/40329
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵