کد مطلب : 21152
اردوغان: ترکیه در تولید نسل بعدی سامانه دفاعی روسی مشارکت خواهد کرد
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۲
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه شنبه شب گفت قرارداد خرید سامانه پدافندی «اس-۴۰۰» از روسیه قطعی است و آنکارا در تولید نسل بعدی این سامانه روسی، سامانه دفاعی «اس-۵۰۰» هم مشارکت خواهد داشت
ترکیه یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و در پروژه تولید جنگنده «اف-۳۵» با آمریکا و چند عضو دیگر این پیمان مشارکت دارد. واشنگتن با ادعای اینکه خرید سامانه اس-۴۰۰ از روسیه توسط یک کشور عضو ناتو، می‌تواند به تضعیف شبکه پدافندی این پیمان و همچنین لو رفتن توانمندی‌های رادارگریزی اف-۳۵ منجر شود، تحویل این جنگنده‌ها با آنکارا را به حالت تعلیق درآورده و ترکیه را برای لغو قرارداد اس-۴۰۰ تحت فشار قرار داده است.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، اردوغان که در یک برنامه تلویزیونی در استانبول به سوال دانشجویان پاسخ می‌داد، در مورد تهدید آمریکا مبنی بر خودداری از تحویل اف-۳۵ به ترکیه، واشنگتن را به وقت‌کشی متهم کرد و گفت: «آن‌ها فعلا دارند توپ را در زمین می‌چرخانند و کمی از خود بی‌میلی نشان می‌دهد. اما دیر یا زود، ما اف-۳۵‌ها را دریافت خواهیم کرد. عدم تحویل آن‌ها جزو گزینه‌ها نیست.»
در روزهای گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه آنکارا تحت فشار واشنگتن از مسکو خواسته تحویل اس-۴۰۰ را به تأخیر بیاندازد. اما مقام‌های ترکیه‌ای با رد این گزارش‌ها، اعلام کرده‌اند که به محض آنکه این سامانه آماده باشد، آنکارا آن را تحویل خواهد گرفت. انتظار می‌رود اولین محموله اس-۴۰۰ تا پایان سال جاری میلادی به ترکیه تحویل داده شود.
مقام‌های روس تاکنون در مورد ادعای اردوغان مبنی بر مشارکت ترکیه در پروژه تولید سامانه اس-۵۰۰ اظهار نظری نکرده‌اند.
Share/Save/Bookmark